MENU
zdravy-zivot

8 domácich receptov proti kašľu. Lepšie ako kvapky z lekárne

Skúste si pri chorobe pomôcť prírodnou cestou.

Súvisiace témy

Zdravý život

8 domácich receptov proti kašľu. Lepšie ako kvapky z lekárne

Skôr, než siahnete po niektorom priemyselne vyrobenom prostriedku proti kašľu z lekárne, skúste niektorý z overených domácich receptov. Najmä u detí alebo ak užívate aj iné lieky, je to pre organizmus určite lepšie.

Sirupov, kvapiek aj tabletiek proti kašľu sa vyrába veľké množstvo. Jedny sú na suchý kašeľ, ďalšie na vlhký, človek občas nevie, po čom siahnuť. Keď začnete kašľať, skúste sa hneď v zárodku začať liečiť spôsobmi našich babičiek, ktoré vás môžu zachrániť pred cestou do lekárne a užívaním priemyselne vyrobených prípravkov. Sú preverené nielen rokmi, ale odporúčajú ich aj mnohí lekári.

1. Cibuľový čaj

Ošúpte 2 cibule, nakrájajte na pásiky, zalejte 1/2 litrom studenej vody a nechajte zovrieť. Varte 5 minút a potom 10 minút nechajte odstáť. Pre lepšiu chuť môžete s cibuľou variť aj plátky jabĺčka, prípadne s kúskom škorice, zázvoru či 2-3 klinčekmi. Dochutiť sa dá medom a citrónom. Čaj si urobte 3x denne.

2. Cibuľový sirup

Cibuľu nakrájajte nadrobno a do pohárika striedavo vrstvite za lyžičku cibule a za lyžičku medu. Zatvorte a nechajte aspoň 2 hodiny postáť, pokojne aj 4-5 hodín. Cibuľa pustí šťavu a vytvorí sa sirup, ktorý treba užívať, 1ČL raz za hodinu, deti raz za dve hodiny. Sirup v chladničke vydrží aj do druhého dňa.

3. Bylinkové čaje

Skorocel, tymián a materina dúška sú výborné ingrediencie na bylinkový čaj proti kašľu. Polievkovú lyžicu niektorej z byliniek, prípadne ich zmes, zalejte 2,5 dcl vriacej vody a nechajte luhovať 10 minút. Denne vypite 2 šálky.

Výborná je tiež zmes, ktorú si namiešate z rovnakého množstva sušených kvetov lipy, bazy čiernej, skorocelu a drvených šípok. Spôsob prípravy čaju je rovnaký.

4. Orechový vývar

Namočte na 4 hodiny do pol litra vody 12 vylúpaných vlašských orechov. Potom všetko pol hodinu povarte pod pokrievkou. Vývar popíjajte najlepšie osladený medom.

5. Mlieko s medom a maslom

Mierne zohrejte 2,5 dcl mlieka, pridajte 1 ČL medu a 1 ČL masla a dobre rozmiešajte. Hneď, kým je mlieko ešte teplé, vypite.

6. Zázvorový čaj

Kúsok zázvoru, najviac 1 cm, alebo ak máte hrubý koreň, stačí aj pol centimetra, nakrájajte na tenšie plátky a zalejte 3/4 litrom vriacej vody. Nechajte luhovať 5 minút, preceďte a môžete dochutiť citrónom a medom. Ak si dáte čaj do termosky, máte ho pripravený na 3 šálky za deň.

7. Čaj z majoránky

Čajovú lyžičku majoránky nasypte do šálky a zalejte vriacou vodou. Luhujte 10 minút a preceďte. Priebežne čaj popíjajte, za deň celkovo 2 šálky.

8. Tymiánový sirup

Ak si v záhrade či v kvetináči pestujete tymián, urobte si pri problémoch s kašľom jednoduchý sirup. Nechajte zovrieť 2 dcl vody a vhoďte do nej 3-4 vetvičky tymiánu (prípadne môžete použiť kávovú lyžičku sušeného tymiánu). Povarte 5 minút a nechajte luhovať až takmer do vychlanutia. Do vlažného roztoku primiešajte 1-2 PL medu. Užívajte za lyžičku každé 2 hodiny.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor