Sirupov, kvapiek aj tabletiek proti kašľu sa vyrába veľké množstvo. Jedny sú na suchý kašeľ, ďalšie na vlhký, človek občas nevie, po čom siahnuť. Keď začnete kašľať, skúste sa hneď v zárodku začať liečiť spôsobmi našich babičiek, ktoré vás môžu zachrániť pred cestou do lekárne a užívaním priemyselne vyrobených prípravkov. Sú preverené nielen rokmi, ale odporúčajú ich aj mnohí lekári.
1. Cibuľový čaj
Ošúpte 2 cibule, nakrájajte na pásiky, zalejte 1/2 litrom studenej vody a nechajte zovrieť. Varte 5 minút a potom 10 minút nechajte odstáť. Pre lepšiu chuť môžete s cibuľou variť aj plátky jabĺčka, prípadne s kúskom škorice, zázvoru či 2-3 klinčekmi. Dochutiť sa dá medom a citrónom. Čaj si urobte 3x denne.
2. Cibuľový sirup
Cibuľu nakrájajte nadrobno a do pohárika striedavo vrstvite za lyžičku cibule a za lyžičku medu. Zatvorte a nechajte aspoň 2 hodiny postáť, pokojne aj 4-5 hodín. Cibuľa pustí šťavu a vytvorí sa sirup, ktorý treba užívať, 1ČL raz za hodinu, deti raz za dve hodiny. Sirup v chladničke vydrží aj do druhého dňa.
3. Bylinkové čaje
Skorocel, tymián a materina dúška sú výborné ingrediencie na bylinkový čaj proti kašľu. Polievkovú lyžicu niektorej z byliniek, prípadne ich zmes, zalejte 2,5 dcl vriacej vody a nechajte luhovať 10 minút. Denne vypite 2 šálky.
Výborná je tiež zmes, ktorú si namiešate z rovnakého množstva sušených kvetov lipy, bazy čiernej, skorocelu a drvených šípok. Spôsob prípravy čaju je rovnaký.
4. Orechový vývar
Namočte na 4 hodiny do pol litra vody 12 vylúpaných vlašských orechov. Potom všetko pol hodinu povarte pod pokrievkou. Vývar popíjajte najlepšie osladený medom.
5. Mlieko s medom a maslom
Mierne zohrejte 2,5 dcl mlieka, pridajte 1 ČL medu a 1 ČL masla a dobre rozmiešajte. Hneď, kým je mlieko ešte teplé, vypite.
6. Zázvorový čaj
Kúsok zázvoru, najviac 1 cm, alebo ak máte hrubý koreň, stačí aj pol centimetra, nakrájajte na tenšie plátky a zalejte 3/4 litrom vriacej vody. Nechajte luhovať 5 minút, preceďte a môžete dochutiť citrónom a medom. Ak si dáte čaj do termosky, máte ho pripravený na 3 šálky za deň.
7. Čaj z majoránky
Čajovú lyžičku majoránky nasypte do šálky a zalejte vriacou vodou. Luhujte 10 minút a preceďte. Priebežne čaj popíjajte, za deň celkovo 2 šálky.
8. Tymiánový sirup
Ak si v záhrade či v kvetináči pestujete tymián, urobte si pri problémoch s kašľom jednoduchý sirup. Nechajte zovrieť 2 dcl vody a vhoďte do nej 3-4 vetvičky tymiánu (prípadne môžete použiť kávovú lyžičku sušeného tymiánu). Povarte 5 minút a nechajte luhovať až takmer do vychlanutia. Do vlažného roztoku primiešajte 1-2 PL medu. Užívajte za lyžičku každé 2 hodiny.