MENU
zdravy-zivot

8 domácich receptov proti kašľu. Lepšie ako kvapky z lekárne

Skúste si pri chorobe pomôcť prírodnou cestou.
Zdroj: Shutterstock.com

Súvisiace témy

Zdravý život

8 domácich receptov proti kašľu. Lepšie ako kvapky z lekárne

Skôr, než siahnete po niektorom priemyselne vyrobenom prostriedku proti kašľu z lekárne, skúste niektorý z overených domácich receptov. Najmä u detí alebo ak užívate aj iné lieky, je to pre organizmus určite lepšie.

Sirupov, kvapiek aj tabletiek proti kašľu sa vyrába veľké množstvo. Jedny sú na suchý kašeľ, ďalšie na vlhký, človek občas nevie, po čom siahnuť. Keď začnete kašľať, skúste sa hneď v zárodku začať liečiť spôsobmi našich babičiek, ktoré vás môžu zachrániť pred cestou do lekárne a užívaním priemyselne vyrobených prípravkov. Sú preverené nielen rokmi, ale odporúčajú ich aj mnohí lekári.

1. Cibuľový čaj

Ošúpte 2 cibule, nakrájajte na pásiky, zalejte 1/2 litrom studenej vody a nechajte zovrieť. Varte 5 minút a potom 10 minút nechajte odstáť. Pre lepšiu chuť môžete s cibuľou variť aj plátky jabĺčka, prípadne s kúskom škorice, zázvoru či 2-3 klinčekmi. Dochutiť sa dá medom a citrónom. Čaj si urobte 3x denne.

2. Cibuľový sirup

Cibuľu nakrájajte nadrobno a do pohárika striedavo vrstvite za lyžičku cibule a za lyžičku medu. Zatvorte a nechajte aspoň 2 hodiny postáť, pokojne aj 4-5 hodín. Cibuľa pustí šťavu a vytvorí sa sirup, ktorý treba užívať, 1ČL raz za hodinu, deti raz za dve hodiny. Sirup v chladničke vydrží aj do druhého dňa.

3. Bylinkové čaje

Skorocel, tymián a materina dúška sú výborné ingrediencie na bylinkový čaj proti kašľu. Polievkovú lyžicu niektorej z byliniek, prípadne ich zmes, zalejte 2,5 dcl vriacej vody a nechajte luhovať 10 minút. Denne vypite 2 šálky.

Výborná je tiež zmes, ktorú si namiešate z rovnakého množstva sušených kvetov lipy, bazy čiernej, skorocelu a drvených šípok. Spôsob prípravy čaju je rovnaký.

4. Orechový vývar

Namočte na 4 hodiny do pol litra vody 12 vylúpaných vlašských orechov. Potom všetko pol hodinu povarte pod pokrievkou. Vývar popíjajte najlepšie osladený medom.

5. Mlieko s medom a maslom

Mierne zohrejte 2,5 dcl mlieka, pridajte 1 ČL medu a 1 ČL masla a dobre rozmiešajte. Hneď, kým je mlieko ešte teplé, vypite.

6. Zázvorový čaj

Kúsok zázvoru, najviac 1 cm, alebo ak máte hrubý koreň, stačí aj pol centimetra, nakrájajte na tenšie plátky a zalejte 3/4 litrom vriacej vody. Nechajte luhovať 5 minút, preceďte a môžete dochutiť citrónom a medom. Ak si dáte čaj do termosky, máte ho pripravený na 3 šálky za deň.

7. Čaj z majoránky

Čajovú lyžičku majoránky nasypte do šálky a zalejte vriacou vodou. Luhujte 10 minút a preceďte. Priebežne čaj popíjajte, za deň celkovo 2 šálky.

8. Tymiánový sirup

Ak si v záhrade či v kvetináči pestujete tymián, urobte si pri problémoch s kašľom jednoduchý sirup. Nechajte zovrieť 2 dcl vody a vhoďte do nej 3-4 vetvičky tymiánu (prípadne môžete použiť kávovú lyžičku sušeného tymiánu). Povarte 5 minút a nechajte luhovať až takmer do vychlanutia. Do vlažného roztoku primiešajte 1-2 PL medu. Užívajte za lyžičku každé 2 hodiny.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor