MENU
zdravy-zivot

8 cvikov proti krčovým žilám. Metličky na nohách stopnú v zárodku

Nohy hore! Pár minút denne zabráni nepekným hrbolom.

Súvisiace témy

Zdravý život

8 cvikov proti krčovým žilám. Metličky na nohách stopnú v zárodku

Cievnou gymnastikou nemôžete nič pokaziť. Doprajte si ju v posteli, na zastávke, v rade pri pokladnici či pod stolom v práci.

Prvé štádium kŕčových žíl sprevádza pocit ťažkých nôh a opúchania, pálenie, napätie, bolesť, svrbenie kože a kŕče. „Napriek tomu ich až osemdesiatdva percent ľudí ignoruje alebo považuje za normálne,“ tvrdí profesorka Viera Štvrtinová z I. internej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Aj vy ste presvedčení, že ak nemáte viditeľné žily, nemusíte nič riešiť? Alebo zvaľujete problémy na chrbticu či topánky?

Lekár radí, ako predísť kŕčovým žilám. Väčšinu príčin môžete ovplyvniť!

Ide o žily?

Jednoznačne áno, ak sa bolesť a opuchy počas dňa stupňujú, najhoršie sú večer. Svoje si vytrpíte po dlhom sedení či státí, takisto pri dlhšej ceste. Keď si nohy vyložíte, uľaví sa vám. Neprospieva vám sauna, horúci kúpeľ ani slnenie. Problémy sa zintenzívňujú pred menštruáciou, počas tehotenstva a hormonálnej liečby.

Keď už musíte sedieť...

  • striedavo dvíhajte jednu a druhú nohu tak, že hýbete len predkolením
  • točte striedavo priehlavkami do jednej a do druhej strany
  • chodidlá majte na zemi a striedavo zatláčajte do vonkajšej a vnútornej strany
  • chodidlá majte na zemi a striedavo prenášajte váhu zo špičky na pätu a späť
  • dvíhajte nohu a krúžte ňou v členku a v kolene, pričom smery striedate
  • ľahnite si na chrbát a bicyklujte nohami
  • dvíhajte vystreté nohy, až kým ich nedostanete kolmo k zemi, pomaly spúšťajte
  • dvihnite nohy pokrčené v kolenách, pomaly vystierajte striedavo a jednu a druhú nohu tak, aby boli rovnobežne s podložkou

Lekár radí: Aký je najnovší trend odstránenia kŕčových žíl?

Rýchla pomoc

K stolu si položte nízky schodík, alebo aspoň hrubú dosku. Postavte sa na ňu špičkami a v predklone sa lakťami oprite o stôl kvôli stabilite. Nohy majte vystreté a striedavo sa stavajte na špičky a spúšťajte na päty, pričom cítite napnuté lýtkové svaly. Opakujte rytmicky 20-krát v štyroch až piatich sériách. Náročnosť si zvýšite, ak budete cvik robiť striedavo na jednej a na druhej nohe. Tento variant zároveň trénuje klenbu a bojuje proti plochej nohe.

► Z tlaku a svrbenia opuchy nôh? Na babské rady sa radšej nespoliehajte!

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor