MENU
zdravy-zivot

7x zvyšuje riziko smrti na covid. Nejde o vakcínu, TOTO zmeňte hneď teraz

Woman,Sitting,On,A,Couch,In,The,Living,Room,With
Zdravý život

7x zvyšuje riziko smrti na covid. Nejde o vakcínu, TOTO zmeňte hneď teraz

Kombinácia covidu a iných chronických ochorení si vôbec nevyhovujú. Jedno z nich zvyšuje krivku úmrtnosti na covid mimoriadne rapídne, pritom tomu môžete zabrániť. O akej chorobe je reč?

Na Slovensku žije asi 370 tisíc pacientov s cukrovkou, no podľa odhadov ňou trpí ďalších 100 až 150 tisíc, ktorí o svojom ochorení nevedia alebo sú v štádiu prediabetického syndrómu. To znamená, že majú vyššiu hladinu cukru, no ešte nie takú, aby sa dala klasifikovať ako diabetes. Spomedzi všetkých prípadov diabetu tvoria až 90% pacienti s cukrovkou 2. typu

Ak sa cukrovka dostatočne a správne nelieči, môže významne skrátiť očakávanú dĺžku života. Je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby, amputácií dolných končatín a srdcovocievnych ochorení. U cukrovkárov je 2-4 krát väčšia pravdepodobnosť, že budú trpieť kardiovaskulárnym ochorením než osoby bez diabetu. S cukrovkou stúpa aj riziko jeho náročnejšej liečby a horšej prognózy.

Okrem toho, že táto choroba postihuje metabolizmus cukrov, tukov i bielkovín je aj hlavným rizikovým faktorom veľkých a malých ciev. Cukrovka postihuje celý organizmus a všetky orgány. Dôležitá je nielen glykemická kontrola, ale predovšetkým aj predchádzať jej následkom a kardiovaskulárnym príhodám.

Cukrovka počas pandémie

Prečo o nej hovoríme v súvislosti s covidom? Pandémia covidu zamiešala už aj tak hrozivé čísla. Podiel úmrtí v skupine diabetikov počas pandémie vzrástol a bol 7-krát  vyšší ako v skupine nediabetikov. Zo všetkých úmrtí na covid tak tvorili takmer tretinu. 

Diabetológ, primár Národného diabetologického centra v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni a prezident OZ Slovenská diabetologická asociácia docent MUDr. Emil Martinka, PhD. preto upozorňuje aj na dôležitosť manažovania liečby diabetikov počas pandémie COVID-19. Jednou z dôležitých zásad je nechať sa kompletne zaočkovať, pravidelne komunikovať so svojim lekárom, snažiť sa o čo najlepšiu kontrolu glykémií, ale aj dbať na to, aby sa pacientovi náhle neminuli lieky a pomôcky. Diéta, pohyb a redukcia nadhmotnosti sú samozrejmosťou.

Angelika Kutišová, koučka pre zdravý životný štýl, stravovanie a šport radí prestať nielen sladiť či vyhýbať sa potravinám obsahujúcim prirodzený cukor, ale aj rozhýbať sa.Dlhé sedenie je jedným z hlavných rizikových faktorov vzniku cukrovky. Namiesto toho je vhodná aspoň polhodinka denne aeróbneho pohybu - rýchla chôdza, bicyklovanie či nordic walking. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor