MENU
zdravy-zivot

7 zdravých potravín zo supermarketu: Proti rakovine, pre lepšie trávenie i vyššie IQ

Ste závislí od zdravého stravovania?
Zdravý život

7 zdravých potravín zo supermarketu: Proti rakovine, pre lepšie trávenie i vyššie IQ

Už žiadne nesplniteľné predsavzatia! Ak chcete byť krajší, zdravší a múdrejší, stačí vám pravidelne jesť sedem správnych potravín, ktoré kúpite v každom obchode.

Losos pre vyššie IQ

Losos patrí k najtučnejším rybám, no napriek tomu je to jeden z najlepších tipov na váš tanier. V jeho tuku sú predovšetkým nenasýtené mastné kyseliny omega 3, ktoré sú absolútne nevyhnutné na správne fungovanie mozgu, vylepšujú jeho poznávacie funkcie aj videnie. Podporujú imunitný aj obehový systém a prispievajú k hormonálnej rovnováhe. Iste už viete, že nenasýtené mastné kyseliny sú vynikajúca prevencia srdcovocievnych ochorení.

Bránia vzniku artériosklerózy, takže vás ochránia pred infarktom i porážkou, a dokonca zaháňajú depresie. Ale losos má aj iné významné výživové zložky. Jeho bielkoviny obsahujú deväť základných aminokyselín, bez ktorých sa ľudský organizmus nezaobíde, no nevie ich vytvoriť sám. Tieto proteíny sa podieľajú na tvorbe tráviacich enzýmov i hormónov, pomáhajú obnovovať a udržiavať v zdravom stave kožu, svaly i kosti.

Z lososieho mäsa získate okrem gurmánskeho zážitku veľa vitamínov A a D, takmer celý komplex vitamínov B, vápnik, fosfor, horčík, draslík, železo, selén aj zinok. Odborníci vravia, že zdravý človek by mal mať dvakrát do týždňa na tanieri mäso z lososovitých rýb. Tých je až sedemdesiat druhov a patrí k nim aj pstruh, bežne žijúci v slovenských riekach. Náš tip: Hľadáte v obchodoch toho „pravého“? Smelo siahnite po mrazenej rybe zo škandinávskych krajín. Ak budete mať šťastie na rybu označenú ako voľne žijúcu, vedzte, že je hodnotnejšia, ako tá, čo chovajú na morských farmách.

Filet lososa rovná sa 53 miligramov horčíka.Filet lososa rovná sa 53 miligramov horčíka.
Filet lososa rovná sa 53 miligramov horčíka.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor