MENU
zdravy-zivot

7 vecí, ktoré sa stanú s telom, ak budete piť jablčný ocot

Jablčný ocot má množstvo pozitívnych vlastností a účinkov na zdravie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

7 vecí, ktoré sa stanú s telom, ak budete piť jablčný ocot

Kyslá vôňa jablčného octu vás asi v prvej chvíli nezláka na pitie tejto hnedkavej tekutiny. No mali by ste to skúsiť. Ocot sa niekedy nazýva aj zázračný nápoj, pretože môže mať veľmi pozitívne účinky na zdravie. Toto sú niektoré jeho výhody.

1. Znižuje chuť do jedla

Jablčný ocot sa často konzumuje pri chudnutí. A dokáže skutočne pomôcť. „Pitie octu môže viesť k zmenám vo vašom metabolizme, ktoré pomáhajú pri chudnutí,“ povedala pre The Healthy kardiologička a špecialistka na reguláciu hmotnosti Luiza Petre. Dodala, že jablčný ocot môže pomôcť znížiť chuť do jedla a urýchliť pocit sýtosti počas jedla .

2. Odstráni chute na cukor

Zmiešajte jablčný ocot s trochou medu a nebudete mať chuť na sladké. Kyselina v octe znižuje záujem o cukor a med vás uspokojí, lebo si dáte aj niečo sladké, keď to chcete.

3. Zlepší tráviaci systém

Prebiotiká v jablčnom octe priaznivo pôsobia na zdravé mikroorganizmy, ktoré regulujú vaše trávenie, tvrdí doktorka Luiza Petre.

4. Znížte si glykemický index

Pitie jablčného octu vám môže zvýšiť inzulín, čo vášmu telu uľahčí štiepenie cukru, aj keď ste práve zjedli jedlo s vysokým obsahom sacharidov. Jablčný ocot môže zabrániť inzulínovej rezistencii, čo je symptóm prediabetu. Diabetici by však nikdy nemali vnímať jablčný ocot ako náhradu inzulínu, ktorý si musia podávať injekčne .

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor