MENU
zdravy-zivot

7 TOP nápojov, ktoré potešia žalúdok, žlčník či pečeň

Aj čistá voda môže potešiť trávenie.
Zdravý život

7 TOP nápojov, ktoré potešia žalúdok, žlčník či pečeň

Príliš sladké nápoje trávenie nepotešia. To, že organizmus ocení vodu je jasné. Ktorý z ďalších nápojov sa stane vašim obľúbeným?

Voda je ideálny nápoj, ktorým možno pokryť väčšinu pitného režimu. Ocení ho celý organizmus vrátane žalúdka. Pokojne môžete siahnuť nielen po pohári z vodovodu, ale i po minerálnej vode. Po väčšej fyzickej námahe vám vrátia stratené živiny, ale nájdete aj značky, ktoré sú určené napríklad špeciálne pre žalúdkarov.

Radšej vlažné

Z času na čas si môžete dopriať aj sýtené vody, aj tie majú pozitívny vplyv na tráviaci trakt. Pre ľudí s citlivým žalúdkom sú vhodnejšie mierne sýtené či nesýtené minerálne vody. Vyhýbajte sa častému pitiu studených nápojov, narušujú črevnú mikroflóru i činnosť žalúdočnej kyseliny. Navyše ničia tráviace enzýmy. Výsledkom môžu byť bolesti brucha a plynatosť.

Poteší črevá

Zelerová šťava určite nie je jeden z najchutnejších nápojov, ale niekedy sa oplatí premôcť. Čistý zelerový džús obsahuje množstvo vitamínov A, C a K. Rovnako i antioxidanty a flavonoidy, ktoré podporujú činnosť čriev a pôsobia aj ako prevencia proti zápalu tráviaceho traktu.

Ktorý chutný nápoj pomôže udržať zdravú pečeň?

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia