MENU
zdravy-zivot

7 TOP nápojov, ktoré potešia žalúdok, žlčník či pečeň

Aj čistá voda môže potešiť trávenie.
Zdravý život

7 TOP nápojov, ktoré potešia žalúdok, žlčník či pečeň

Príliš sladké nápoje trávenie nepotešia. To, že organizmus ocení vodu je jasné. Ktorý z ďalších nápojov sa stane vašim obľúbeným?

Voda je ideálny nápoj, ktorým možno pokryť väčšinu pitného režimu. Ocení ho celý organizmus vrátane žalúdka. Pokojne môžete siahnuť nielen po pohári z vodovodu, ale i po minerálnej vode. Po väčšej fyzickej námahe vám vrátia stratené živiny, ale nájdete aj značky, ktoré sú určené napríklad špeciálne pre žalúdkarov.

Radšej vlažné

Z času na čas si môžete dopriať aj sýtené vody, aj tie majú pozitívny vplyv na tráviaci trakt. Pre ľudí s citlivým žalúdkom sú vhodnejšie mierne sýtené či nesýtené minerálne vody. Vyhýbajte sa častému pitiu studených nápojov, narušujú črevnú mikroflóru i činnosť žalúdočnej kyseliny. Navyše ničia tráviace enzýmy. Výsledkom môžu byť bolesti brucha a plynatosť.

Poteší črevá

Zelerová šťava určite nie je jeden z najchutnejších nápojov, ale niekedy sa oplatí premôcť. Čistý zelerový džús obsahuje množstvo vitamínov A, C a K. Rovnako i antioxidanty a flavonoidy, ktoré podporujú činnosť čriev a pôsobia aj ako prevencia proti zápalu tráviaceho traktu.

Ktorý chutný nápoj pomôže udržať zdravú pečeň?

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia