MENU
zdravy-zivot

7 TOP nápojov, ktoré potešia žalúdok, žlčník či pečeň

Aj čistá voda môže potešiť trávenie.
Zdravý život

7 TOP nápojov, ktoré potešia žalúdok, žlčník či pečeň

Príliš sladké nápoje trávenie nepotešia. To, že organizmus ocení vodu je jasné. Ktorý z ďalších nápojov sa stane vašim obľúbeným?

Voda je ideálny nápoj, ktorým možno pokryť väčšinu pitného režimu. Ocení ho celý organizmus vrátane žalúdka. Pokojne môžete siahnuť nielen po pohári z vodovodu, ale i po minerálnej vode. Po väčšej fyzickej námahe vám vrátia stratené živiny, ale nájdete aj značky, ktoré sú určené napríklad špeciálne pre žalúdkarov.

Radšej vlažné

Z času na čas si môžete dopriať aj sýtené vody, aj tie majú pozitívny vplyv na tráviaci trakt. Pre ľudí s citlivým žalúdkom sú vhodnejšie mierne sýtené či nesýtené minerálne vody. Vyhýbajte sa častému pitiu studených nápojov, narušujú črevnú mikroflóru i činnosť žalúdočnej kyseliny. Navyše ničia tráviace enzýmy. Výsledkom môžu byť bolesti brucha a plynatosť.

Poteší črevá

Zelerová šťava určite nie je jeden z najchutnejších nápojov, ale niekedy sa oplatí premôcť. Čistý zelerový džús obsahuje množstvo vitamínov A, C a K. Rovnako i antioxidanty a flavonoidy, ktoré podporujú činnosť čriev a pôsobia aj ako prevencia proti zápalu tráviaceho traktu.

Ktorý chutný nápoj pomôže udržať zdravú pečeň?

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor