MENU
zdravy-zivot

7 rád ako sa zbaviť zápchy a nafukovania. Je to jednoduchšie než si myslíte

Čo robíte prvú pol hodinu pri jedle? Odrazí sa to na problémoch pri trávení.
Zdravý život

7 rád ako sa zbaviť zápchy a nafukovania. Je to jednoduchšie než si myslíte

Produkcia plynu je normálnou súčasťou tráviaceho procesu a pokiaľ nie je nadmerná, zvyčajne to znamená, že prijímate primerané množstvo vlákniny a tráviaci trakt funguje dobre. A ak nie?

Väčšinu potravín, ktoré obsahujú sacharidy – čokoľvek od fazule po rožky – nedokážeme počas trávenia v žalúdku úplne rozložiť. Na rad sa tak dostávajú črevné baktérie, ktoré pri procese trávenia produkujú plyn. 

Niektorí ľudia mávajú po jedle pocit nafúknutia, ktorý nastáva pomerne rýchlo, väčšinou v hornej časti brucha. Je to dôsledok zachytenia vzduchu v zažívacom trakte, ktorý môže pochádzať z rôznych zdrojov. Môže sa stať, že keď jete príliš rýchlo alebo keď sa pri jedení a prežúvaní veľa rozprávate, prehltnete aj väčšie množstvo vzduchu. Nafúknutosť môžu niekedy spôsobiť aj sýtené nápoje, pretože spolu s tekutinou prijímate veľa vzduchu. Niektorí ľudia majú pocit, že sú nafúknutí, keď zjedia mastné jedlo. Tučné jedlá sú ťažké na trávenie a preto jedlo potrebuje dlhší čas na to, aby opustilo žalúdok, čo vám môže spôsobovať nepríjemné pocity.

Nepravidelná stolica je jednou z najbežnejších zažívacích ťažkostí – je takisto aj jednou z najmenej pochopených. Mnoho ľudí si myslí, že ak nenavštevujú toaletu každý deň, majú problém. Ak to však ide hladko – či už je to trikrát denne alebo trikrát týždenne – pravdepodobne sa nemusíte obávať.

7 tipov pre zdravé trávenie►►►

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia