MENU
zdravy-zivot

7 najväčších prehreškov proti zubom. Šestku robíme takmer všetci!

Surprised,Young,Woman,Has,Morning,Routine,,Shocked,Being,Short,Of
Zdravý život

7 najväčších prehreškov proti zubom. Šestku robíme takmer všetci!

Čo robiť, aby ste mali zdravé zuby a ďasná? Tieto triky radia odborníci.

1. Začnite v drogérii 

Pravidelne sa staráte o svoje zuby, ale výsledok nie je vidieť? Chybu ste mohli urobiť už pri výbere zubnej kefky! Na trhu je dnes celý rad rôznych značiek. Zubné kefky sa medzi sebou líšia tvarom, veľkosťou, dĺžkou hlavy, tvrdosťou a dĺžkou štetín a taktiež smerom ich zväzkov. Každému vyhovuje iná tvrdosť štetín, tvar kefky, rukoväť a podobne. Ľudia si preto vyberajú kefky, ktoré sú pre nich najpraktickejšie. A to je často kameňom úrazu!

Dentálna hygienička Lenka Rusinková pri výbere radí: „Ľudia by mali uprednostňovať zubnú kefku s krátkou hlavou, ktorá umožňuje lepšie sa zamerať na jednotlivé zuby. Na dokonalé odstránenie zubného povlaku je potrebná kefka strednej až mäkkej tvrdosti. Vyvarovať by ste sa mali predovšetkým tvrdých kefiek, ktoré vám môžu poraniť ďasná.“

Na zubnej kefke nešetrite! Vymeniť by ste ju mali najneskôr po 2 – 3 mesiacoch a ak ste chorí, tak ihneď po odznení príznakov choroby.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor