MENU
zdravy-zivot

7 tipov ako si zbytočne pred Vianocami nepridávať stres

Vianočného stresu sa zbavíte aj keď prestanete trvať na vysnívanej predstave dokonalých sviatkov.

Súvisiace témy

Zdravý život

7 tipov ako si zbytočne pred Vianocami nepridávať stres

Korona, prepúšťanie v práci, ustavičná neistota tento rok dáva mnohým skutočne zabrať. A k tomu všetkému idú sviatky, ktoré aj bežne stresujú množstvo ľudí.

Pred pár rokmi predvianočný stres pripustila viac ako polovica Slovákov. Dnes by bol údaj asi ešte vyšší. Snažte sa ovplyvniť aspoň tie veci, ktoré môžete a aj napriek obmedzeniam si užite zvyšné decembrové dni. Inšipirujte sa nasledujúci tipmi.

1. Nemusia byť dokonalé

Pred spaním nerozmýšľajte nad tým, čo všetko nestihnete alebo ako budú vyzerať ďalšie obmedzenia, skôr sa sústreďte na to ako si so svojimi najbližšími opäť vychutnáte tradičné vianočné rozprávky, hoci možno v obmedzenejšom kruhu. Nesnažte sa mať všetko dokonalé, zamerajte sa na maličkosti. Nevadí, že ste pred sviatkami neboli s kamarátmi na vianočných trhoch, prípadne ste nerozniesli darčeky po celej rodine, pokojne všetkým len zavolajte. Ak sa upnete na svoju dokonalú predstavu sviatkov a nevyjde vám, zbytočne budete podráždení a budete sa hádať s tými, ktorých máte akurát po ruke, teda s najbližšími. A práve to nikomu neprospeje.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia