MENU
zdravy-zivot

7 tipov ako si upraviť trávenie. Rozbehne sa ako hodinky

Tráveniu pomôžu i správne potraviny.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

7 tipov ako si upraviť trávenie. Rozbehne sa ako hodinky

Niekedy stačia maličkosti. Či už vás potrápi zápcha alebo vám len horšie trávi, stačí si nájsť správnu potravinu, ktorá vašim črevám pomôže.

Trávenie vás niekedy môže poriadne potrápiť. Niekedy stačí viac hodovať a ťažký žalúdok vám poriadne znepríjemní deň. Pomôcť vám môže šálka správneho čaju. Problém so zápchou zase môže vyriešiť správny mliečny produkt. Ktoré ovocie by vám nemalo doma chýbať?

Vyskúšajte čaj

To, že je vhodný na trávenie napovedá už jeho mentolová chuť. Esenciálne oleje v tejto bylinke výborne aktivujú svalovú činnosť žalúdka a trávenie je jednoduchšie. Určite po šálke mätového čaju siahnite po výdatnejšom obede. Pomôže však aj pri ťažkostiach ako nadúvaní, bolesti brucha či plynatosti. Vďaka tomu, že uvoľňuje črevné steny, môže pomôcť aj pri miernych žalúdočných kŕčoch.  

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor