MENU
zdravy-zivot

7 tipov ako pohybom urýchliť chudnutie. Naozaj je lepší ranný tréning?

Udržte rovnováhu medzi výdajom a príjmom energie.
Zdravý život

7 tipov ako pohybom urýchliť chudnutie. Naozaj je lepší ranný tréning?

Pustili ste sa s vervou do cvičenia a trénujete každý deň, aby ste mali čím skôr štíhlu postavu? Aj spaľovanie kalórii má svoje pravidlá a hranice

Aj tréning má svoje zásady, niekedy je lepšia ľahšia cesta. Ak budete ustavične preťažovať organizmus spočíta vám to. Na spaľovanie kalórií by ste si mali vybrať aktivitu, ktorá vás baví. Tak si k nej skôr nájdete cestu. Je na chudnutie vhodnejší jogging alebo chôdza? Kedy sa treba najesť a čo, ak vám snaženie prekazí bolestivá svalová horúčka?

Ako optimálne spaľovať kalórie ►►►

150 minút

Je pri chudnutí vhodnejší jeden dlhší alebo niekoľko krátkych tréningov? V ideálnom prípade by ste si mali nájsť na tréning 150 minút týždenne. Podľa nemeckého portálu wunderweib.de si ich treba rozložiť na 3 až 5 dní. V praxi to bude vyzerať tak, že sa môžete napríklad bicyklovať alebo behať 45 minút každý druhý deň.Je pri chudnutí vhodnejší jeden dlhší alebo niekoľko krátkych tréningov? V ideálnom prípade by ste si mali nájsť na tréning 150 minút týždenne. Podľa nemeckého portálu wunderweib.de si ich treba rozložiť na 3 až 5 dní. V praxi to bude vyzerať tak, že sa môžete napríklad bicyklovať alebo behať 45 minút každý druhý deň.
Zdroj: Shutterstock

 

Je pri chudnutí vhodnejší jeden dlhší alebo niekoľko krátkych tréningov? V ideálnom prípade by ste si mali nájsť na tréning 150 minút týždenne. Podľa nemeckého portálu wunderweib.de si ich treba rozložiť na 3 až 5 dní. V praxi to bude vyzerať tak, že sa môžete napríklad bicyklovať alebo behať 45 minút každý druhý deň.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor