MENU
zdravy-zivot

7 SUPER účinkov vlašských orechov. Vylepšia nielen srdce

Hoci majú vysoký obsah tukov, môžete vďaka nim aj schudnúť. Neveríte?

Súvisiace témy

Zdravý život

7 SUPER účinkov vlašských orechov. Vylepšia nielen srdce

Kedy ste si naposledy dali za hrsť klasických vlašských orechov? Ak si ich denne doprajete osem až šestnásť, vylepšíte si hneď niekoľko dôležitých čísel.

Ak vám rastie na záhrade orech, máte po ruke skutočný poklad. Počas jesenných mesiacov vám pomôžu vlašské orechy vylepšiť náladu. Za všetko je zodpovedná skupina vitamínov B. Chrumkať sa ich oplatí aj po husacích hodoch či športovom výkone. V miske by ich mali mať mladí študenti i seniori. Viete prečo?

Hrozí vám zápal?

Každý deň si pochrumkajte vlašské orechy, ak patríte k milovníkom živočíšnych produktov. Pri ich nadmernej konzumácii vzniká nepomer medzi omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami. Vtedy je organizmus náchylnejší na zápaly. Ak si však dáte orechy, ktoré patria k potravinám s najvyššim obsahom omega-3 mastných kyselín, budú pôsobiť v tele protizápalovo.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem zapíjať liek na vysoký tlak citrónovou vodou?

Kombinácia liekov a citrusových plodov sa týka len grapefruitu a šťavy z neho. Látka, ktorú grapefruit obsahuje, blokuje enzým v pečeni a niektoré lieky – aj antibiotiká – sa potom nemetabolizujú, prípadne sa znižuje ich aktivita. V príbalových letákoch liekov, ktorých sa to týka, o tom nájdete dostatočnú informáciu.

čítať viac

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor