MENU
zdravy-zivot

7 dôvodov, prečo sa oplatí piť pravidelne obyčajnú vodu

Začínate deň pohárom čistej vody?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

7 dôvodov, prečo sa oplatí piť pravidelne obyčajnú vodu

Ktorý nápoj máte najradšej? Ak si smäd pravidelne uhasíte pohárom vody, máte vyhraté. Pomôžete nielen tráveniu.

Možno vám nechutí, ale kvôli jej účinkom si ju zamilujete. Navyše ju máte stále po ruke. Obyčajná voda by sa mala stať hlavnou zložkou vášho pitného režimu. Telo sa vám poďakuje. Bez vody by sa navyše mnohé živiny nedostali tam, kde ich potrebujete. Vedeli ste, že smädné môžu byť aj vaše stavce?

1. Posilní zdravie

Dostatočný pitný režim pomôže slizniciam, aby si udržali vlhkosť. Ľahšie sa potom ubránia vírusom. Navyše vás pohár vody môže zachrániť pri začínajúcich bolestiach hlavy. Pomôže vám predchádzať vzniku obličkových kameňov a zároveň zlepší celkovú kondíciu srdcovo-cievneho systému.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor