MENU
zdravy-zivot

7 rád pre ALERGIKOV: Ako hladko prežiť alergickú sezónu?

Jarné dni so sebou prinášajú pre alergikov aj veľa nástrah. Ktoré to sú?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

7 rád pre ALERGIKOV: Ako hladko prežiť alergickú sezónu?

Alergická sezóna je v plnom prúde. Zmohla vás alebo proti nej úspešne bojujete? A vedeli ste, že až 78 % alergikov je alergických na aspoň jednu z rastlín, ktorú majú doma?

Poznáte to, začína kýchaním, upchatým nosom, nádchou, slzením a pálením očí. S pribúdajúcimi jarnými dňami prichádza vaša nočná mora - peľová alergia. Pritom alergény máte všade naokolo a niektoré si priamo pestujete aj doma. Ak ste alergik, je dôležité, aby ste sa na na sezónu alergií pripravili v čas a najmä predtým, než sa alergické prejavy spustia. Prečítajte si jednoduché rady, čo robiť, aby ste mali alergiu pod kontrolou.

S liekmi začnite skôr

7 rád pre ALERGIKOV: Ako hladko prežiť alergickú sezónu?7 rád pre ALERGIKOV: Ako hladko prežiť alergickú sezónu?
Zdroj: Shutterstock.com

Keď prepukne obdobie sennej nádchy a začnú sa na vás objavovať prvé príznaky, ako prvé siahnete po liekoch. Odborníci však upozorňujú, že s liečbou je vhodné začať ešte pár dní pred prepuknutím obdobia alergií. Keď už sa naplno prejaví, môže byť neskoro a príznaky budú horšie, ako keby ste s liečbou začali o niečo skôr.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor