MENU
zdravy-zivot

7 príznakov syndrómu vyhorenia, zažívate niektoré z nich aj vy?

Ohrozuje práca vaše psychické zdravie?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

7 príznakov syndrómu vyhorenia, zažívate niektoré z nich aj vy?

Ľudia sú dnes viac vystavení psychickej záťaži a práca môže byť jedným z hlavných dôvodov. 7 príznakov vám pomôže lepšie porozumieť tomu, čo sa s vami deje.

Každý z nás má dni, kedy sa cítime vyčerpane, vystresovane alebo bez energie. Ale ak sa takto cítite dlhú dobu, je dosť možné, že zápasíte s vyhorením. Určitá miera stresu môže byť povzbudzujúca, avšak príliš veľa stresu má opačný účinok a často vedie k stavu známemu ako vyhorenie.

Odborníci tvrdia, že krátkodobý stres môže dočasne zlepšiť váš výkon v práci a zvýšiť pozornosť. Ale keď ste dlhodobo vystavení stresu bez dostatočného odpočinku a regenerácie, zvyšuje sa riziko vyhorenia, ktoré sa prejavuje duševnou, fyzickou a emocionálnou vyčerpanosťou.

Čo je vyhorenie?

Tento pojem prvýkrát definoval americký psychológ Herbert Freudenberger v 70. rokoch minulého storočia. Popísal tento stav ako stratu motivácie a emočné vyčerpanie, ktoré je spôsobené nadmerným stresom v práci.

Štúdie naznačujú, že vyhorenie zažilo minimálne 25% dospelých pracujúcich ľudí. Hlavnými príčinami, prečo sa to ľudom bežne stáva, je nespravodlivé zaobchádzanie v práci, nezvládnuteľné pracovné zaťaženie, nejasnosti, zlá komunikácia a tlak dokončiť úlohy načas.

Môže to trvať týždne, mesiace a v niektorých prípadoch aj roky, kým sa človek z tohto stavu dokáže vyliečiť. Preto je ideálne identifikovať možné príznaky včas, kým sa nestanú chronickými. Tu sú časté príznaky vyhorenia, na ktoré si treba dávať pozor:

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor