Každý z nás má dni, kedy sa cítime vyčerpane, vystresovane alebo bez energie. Ale ak sa takto cítite dlhú dobu, je dosť možné, že zápasíte s vyhorením. Určitá miera stresu môže byť povzbudzujúca, avšak príliš veľa stresu má opačný účinok a často vedie k stavu známemu ako vyhorenie.
Odborníci tvrdia, že krátkodobý stres môže dočasne zlepšiť váš výkon v práci a zvýšiť pozornosť. Ale keď ste dlhodobo vystavení stresu bez dostatočného odpočinku a regenerácie, zvyšuje sa riziko vyhorenia, ktoré sa prejavuje duševnou, fyzickou a emocionálnou vyčerpanosťou.
Čo je vyhorenie?
Tento pojem prvýkrát definoval americký psychológ Herbert Freudenberger v 70. rokoch minulého storočia. Popísal tento stav ako stratu motivácie a emočné vyčerpanie, ktoré je spôsobené nadmerným stresom v práci.
Štúdie naznačujú, že vyhorenie zažilo minimálne 25% dospelých pracujúcich ľudí. Hlavnými príčinami, prečo sa to ľudom bežne stáva, je nespravodlivé zaobchádzanie v práci, nezvládnuteľné pracovné zaťaženie, nejasnosti, zlá komunikácia a tlak dokončiť úlohy načas.
Môže to trvať týždne, mesiace a v niektorých prípadoch aj roky, kým sa človek z tohto stavu dokáže vyliečiť. Preto je ideálne identifikovať možné príznaky včas, kým sa nestanú chronickými. Tu sú časté príznaky vyhorenia, na ktoré si treba dávať pozor: