MENU
zdravy-zivot

7 príčin bolestí v kolenách. Možno stačí maličkosť a bude dobre

S boľavým kolenom nemusíte nutne skončiť u lekára. Najlepšie je mu ale predísť.

Súvisiace témy

Zdravý život

7 príčin bolestí v kolenách. Možno stačí maličkosť a bude dobre

Ortopédi nemali nikdy toľko práce s boľavými kolenami, ako v posledných rokoch. Aby ste neskončili na operácii aj vy, skúste zistiť, prečo vás bolia a ako to zmeniť.

Veľa ľudí sa spolieha na to, že ak koleno nie je napuchnuté, možno ho „rozchodiť“ a zase bude dobre. Pravda je, že niekedy to naozaj stačí a niekedy to môže narobiť ešte viac šarapaty.

Ak vás koleno bolieva často či dlhšiu dobu, mali by ste to konzultovať s lekárom a nesnažiť sa vyriešiť to svojpomocne!

Kde vás to bolí?

Kde vás to bolí?Kde vás to bolí?
Kde vás to bolí?
Zdroj: Shutterstock.com

Snažte sa lokalizovať, odkiaľ bolesť vychádza. Ak ju cítite akoby spredu, problém pravdepodobne súvisí s jabĺčkom. Bolesť vnútri kolena je skôr spojená s poškodením meniskusu alebo väzov, prípadne s artritídou kolenného kĺbu. No a bolesť vychádzajúca zboku či zozadu môže opäť súvisieť s meniskusom, postrannými väzmi alebo artritídou. S jablčkom niekedy súvisí aj bolesť pod kolenom.

Kedy vás to bolí?

Kedy vás to bolí?Kedy vás to bolí?
Kedy vás to bolí?
Zdroj: Shutterstock.com

Bolesť zhoršujúca sa pri schádzaní zo schodov býva často spojená s jabĺčkom. Pre začínajúcu sa artritídu je typická ranná bolesť kolena, ktorú treba rozhýbať a vtedy ustúpi. Ak vás koleno bolieva často či dlhšiu dobu, mali by ste to konzultovať s lekárom a nesnažiť sa vyriešiť to svojpomocne.

Pozrite sa na možné príčiny vašich bolestí ►►►

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor