MENU
zdravy-zivot

7 potravín, ktoré nikdy nepatria do chladničky. Ani v horúčavách!

chladnička
Zdravý život

7 potravín, ktoré nikdy nepatria do chladničky. Ani v horúčavách!

Mnohým produktom chlad predĺži záruku i zvýši kvalitu. Sú však aj také, ktorým studené prostredie príliš neprospieva.

V chladničke nikdy neuchovávajte kávové zrná, hoci sa vám môže zdať, že sú sviežejšie. V chladnom prostredí strácajú arómu a dokonca preberajú chuť okolitých potravín. Kávové zrnka radšej schovajte do suchej skrinky.

Paradajky

Červené paradajky sú symbolom leta a slnečného počasia. Jednoducho milujú teplo. Studený vzduch zastavuje proces zrenia a zároveň oberie paradajky o výbornú chuť. Tá sa naplno rozvinie len pri správnej teplote, ideálne izbovej. Práve preto nepatria do chladničky.

Cesnak a cibuľa

V chladničke neskladujte ani cesnak, radšej ho dajte do špajzy. Príliš chladné prostredie spôsobí, že strúčiky zmenia svoju konzistenciu na gumovú. Rýchlejšie začnú aj opäť klíčiť. V cesnaku sa začnú rýchlejšie tvoriť aj plesne. Platí to aj pre cibuľu. Za všetkým sa skrýva jej vysoký obsah vody a chladné prostredie.

Zemiaky

Kvalitu si najdlhšie udržia na tmavom a chladnom mieste, nemôže byť však príliš chladné. Ideálna je pivnica. Pri príliš nízkych teplotách sa totiž mení škrob na cukor. Zemiaky vás potom prekvapia zvláštne sladkastou chuťou. Rovnako môžu mať ako by múkovú konzistenciu.

Olivový olej

Na správne uskladnenie mu postačí tmavá skrinka. V chladničke ľahko zmení svoju konzistenciu, tá sa ako by zahustí. Svoje kvality, vrátane chuti si ideálne zachová pri izbovej teplote a vo fľaši z tmavého skla.

Med

Toto chutné sladidlo určite nepotrebuje na udržanie kvality chlad. Vďaka vysokému obsahu cukru môžete mať med uskladnený aj vyše roka v kuchynskej skrinke. Ak ho uložíte do chladničky zbytočne urýchľujete jeho kryštalizáciu. Vytráca sa aj jeho sladká chuť.

Uhorky

Hoci u väčšiny ľudí končia po nákupe v chladničke, nie je to najlepší nápad. Osviežujúce uhorky by ste nemali nikdy skladovať pri teplote nižšej ako je desať stupňov Celzia. V príliš chladnom prostredí sa im šupka ako by scvrkne. Citlivo naň reagujú kvôli vysokému obsahu vody. Ak nemáte komoru či špajzu, uhorky čo najrýchlejšie spotrebujte.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia