MENU
zdravy-zivot

Ovocím proti únave. Viete, kedy by ste ho jesť nemali?

Nie každé ovocie je rovnako dobrým zdrojom energie proti únave.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ovocím proti únave. Viete, kedy by ste ho jesť nemali?

Aby ste sa zbavili únavy a dostali sa späť do formy, je lepšie uprednostniť niektoré druhy ovocia. Ktoré to sú a ako je lepšie ich konzumovať?

Únava sa vo vašom každodennom živote môže prejavovať rôznorodo. Ťažkosťami ráno sa prebudiť, pocitom strnulosti, záchvatmi ospalosti počas dňa - najmä medzi 14:00 a 16:00 hodinou, pocitom spomaleného fungovania, ťažkosťami so sústredením sa na úlohy, citlivosťou na zvuky, stratou motivácie, podráždenosťou...

Únava vedie k chúťkam

Rizikový faktor únavy je zvýšená chuť do jedla. Veď keď máte nedostatok energie, vaše telo túži po cukre. To vás povzbudzuje, aby ste sa orientovali na sladké jedlá, čo ad a) neprospieva figúre, ad b) zdraviu a ad c) sladkosti ešte viac vyčerpávajú vaše telo.

Kedy a aké ovocie jesť proti únave?

Aby ste sa zbavili únavy a dostali sa späť do formy, je lepšie uprednostniť niektoré druhy ovocia. Odborníci na výživu odporúčajú jesť ovocie počas jedla, ale vyhýbať sa konzumácii samotného ovocia
medzi dvoma jedlami

Ide o to, že keď sa ovocie konzumuje samostatne, cukor z neho sa nezmieša s inou potravou ale sa rýchlo dostane do krvi, čo spôsobí prudký nárast cukru v krvi. Preto je vhodnejšie kombinovať ovocie napríklad s mliečnym výrobkom alebo hrsťou orechov či olejnatých semien. Tým sa oddiali rýchle vstrebanie cukru a teda aj prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi.

Ktoré ovocie sa oplatí vybrať, aby ste si dodali energiu? >>>

Pokračovať Ďalej (1/8)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor