MENU
zdravy-zivot

Ovocím proti únave. Viete, kedy by ste ho jesť nemali?

Nie každé ovocie je rovnako dobrým zdrojom energie proti únave.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ovocím proti únave. Viete, kedy by ste ho jesť nemali?

Aby ste sa zbavili únavy a dostali sa späť do formy, je lepšie uprednostniť niektoré druhy ovocia. Ktoré to sú a ako je lepšie ich konzumovať?

Únava sa vo vašom každodennom živote môže prejavovať rôznorodo. Ťažkosťami ráno sa prebudiť, pocitom strnulosti, záchvatmi ospalosti počas dňa - najmä medzi 14:00 a 16:00 hodinou, pocitom spomaleného fungovania, ťažkosťami so sústredením sa na úlohy, citlivosťou na zvuky, stratou motivácie, podráždenosťou...

Únava vedie k chúťkam

Rizikový faktor únavy je zvýšená chuť do jedla. Veď keď máte nedostatok energie, vaše telo túži po cukre. To vás povzbudzuje, aby ste sa orientovali na sladké jedlá, čo ad a) neprospieva figúre, ad b) zdraviu a ad c) sladkosti ešte viac vyčerpávajú vaše telo.

Kedy a aké ovocie jesť proti únave?

Aby ste sa zbavili únavy a dostali sa späť do formy, je lepšie uprednostniť niektoré druhy ovocia. Odborníci na výživu odporúčajú jesť ovocie počas jedla, ale vyhýbať sa konzumácii samotného ovocia
medzi dvoma jedlami

Ide o to, že keď sa ovocie konzumuje samostatne, cukor z neho sa nezmieša s inou potravou ale sa rýchlo dostane do krvi, čo spôsobí prudký nárast cukru v krvi. Preto je vhodnejšie kombinovať ovocie napríklad s mliečnym výrobkom alebo hrsťou orechov či olejnatých semien. Tým sa oddiali rýchle vstrebanie cukru a teda aj prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi.

Ktoré ovocie sa oplatí vybrať, aby ste si dodali energiu? >>>

Pokračovať Ďalej (1/8)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor