MENU
zdravy-zivot

Chcete schudnúť? 7 vecí vám pomôže bez úpravy stravy a cvičenia

Schudnúť môžete aj doslova odpočívaním.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Chcete schudnúť? 7 vecí vám pomôže bez úpravy stravy a cvičenia

Ak upravíte stravu a cvičenie, nemusí to stačiť. Možno neviete o siedmich maličkostiach, ktoré vám v chudnutí výrazne bránia, ale naopak môžu zásadne pomôcť.

V snahe schudnúť vás väčšinou zaujíma čo jesť, koľko sa hýbať a za aký čas bude mať zmena životosprávy efekt. Dodržať kalorickú rovnicu však nemusí stačiť. Chudnutie vám môže kaziť niekoľko kľúčových vecí, ktoré s ním na prvý pohľad vôbec nesúvisia. Ktoré to sú?

Črevný mikrobióm

Viete, že trilióny mikroorganizmov žijúcich vo vašich črevách môžu ovplyvniť vašu hmotnosť? Výskumy odhaľujú významnú úlohu črevného mikrobiómu v metabolizme a regulácii hmotnosti. Určité črevné baktérie sa spájajú s lepšou reguláciou hmotnosti, zatiaľ čo ich nerovnováha by mohla prispievať k nárastu hmotnosti. Nie je teda dôležité len to, koľko jete, ale aj čo jete. Prijmite potraviny bohaté na vlákninu, prebiotiká a probiotiká, aby ste si vypestovali zdravé črevné prostredie.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor