MENU
zdravy-zivot

7 korenín, ktoré pomáhajú pri chudnutí. Máte ich doma!

Využívajte na dochucovanie správne korenia a chudnutie pôjde ako po masle.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

7 korenín, ktoré pomáhajú pri chudnutí. Máte ich doma!

Väčšina korenín je bohatá na antioxidanty, ktoré podporujú metabolizmus v tele. Niektoré sú ale účinnými stimulátormi trávenia a podporujú chudnutie.

Tieto koreniny sú účinnými stimulátormi trávenia a majú močopudné vlastnosti, ktoré oveľa rýchlejšie a účinnejšie vyplavujú toxíny z tela. Dokonca aj jednoduchý čaj pripravený zo zmesi týchto korenín vám môže pomôcť na vašej ceste k chudnutiu. Patrí medzi ne čierne korenie, chilli, škorica, fenikel, senovka grécka, kardamón či kajenské korenie.

Čili

ChilliChilli
Zdroj: shutterstock

Čili má kulinársky a medicínsky význam. Štúdie s rôznym príjmom čili papričiek v strave dokázali, že uľahčuje chudnutie. Obsahuje zložku nazývanú kapsaicín, ktorá môže zvýšiť metabolizmus a tým aj množstvo kalórií, ktoré telo spaľuje. Pomáha znižovať chuť do jedla, čo môže byť prínosné pri kontrolovaní množstva potravy. Niektoré štúdie naznačujú, že čili môže zlepšiť trávenie a pomôcť znižovať nafukovanie a iné tráviace problémy, ktoré môžu mať vplyv na hmotnosť. Kapsaicín obsiahnutý v čili môže tiež pomôcť znižovať hromadenie tuku v tele a tým znižovať celkové množstvo telesného tuku.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor