MENU
zdravy-zivot

7 jednoduchých tipov ako si udržať zdravé kĺby čo najdlhšie

Nachádza sa približne 7,5 centimetra pod kolenom a asi 2,5 centimetra od vonkajšieho okraja. Masírujte tento bod jemným tlakom asi dve-tri minúty a zopakujte na druhej nohe.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

7 jednoduchých tipov ako si udržať zdravé kĺby čo najdlhšie

Nečakajte, kým sa ozvú bolesti. Kĺby sa rokmi prirodzene opotrebujú, avšak vždy sa oplatí pre ne niečo urobiť. Často sú to maličkosti, ktoré im prospejú.

Občas vás kde-tu zabolí, keď vstávate z postele, ale kým sa neozvú ani si na ne nespomiete. Ktoré potraviny by ste mali mať na tanieri, a ktorá bylinka vám môže pomôcť zvládnuť mierny zápal? Ako kĺbom dodať kolagén, keď nechcete pravidelne jesť gumenné cukríky?

Hýbte sa

Pohyb je pre kĺby veľmi dôležitý. Či už sa rozhodnete pre energickú prechádzku, bicyklovanie, beh, jogu či posilňovanie. Akákoľvek aktivita stimuluje prietok krvi. To znamená, že chrupavka je lepšie zásobovaná takzvanou synoviálnou tekutinou. Je zvlhčená a navyše sa do kĺbovej oblasti dostanú dôležité živiny. Pravidelným pohybom navyše bojujete proti stuhnutosti kĺbov. Navyše budú vďaka cvičeniu pevnejšie svaly okolo kĺbov a lepšie ich ochránia v záťažových situáciách. 

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor