MENU
zdravy-zivot

7 cvikov vďaka ktorým si spevníte kolená, trénujte s fyzioterapeutom

Spevnite si kolená s fyzioterapeutom

Súvisiace témy

Zdravý život

7 cvikov vďaka ktorým si spevníte kolená, trénujte s fyzioterapeutom

Pravidelne sa venujte cvikom, ktoré posilnia stabilitu kolenných kĺbov. Predísť môžete aj ich preťažovaniu. Trénujte s fyzioterapeutom Mgr. Martinom Vojtovičom.

Pri cvikoch na posilnenie stability kolien sa sústreďte na správnu techniku. „Pri cvičení si dávajte pozor na prirodzené dýchanie do celého trupu,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Vojtovič, ktorá pre vás spolu s manželom zostavila cviky. „Rovnako udržte napriamenú chrbticu, postavenie hrudníka voči panve či neutrálnu polohu členkov, kolien a bedrových kĺbov.“ Vždy rešpektujte aj prirodzený pohybový rozsah svojich kĺbov.

1 Mostík

Posilňovanie kolienPosilňovanie kolien
Zdroj: David Vojtovič Ba.

V ľahu na chrbte si vyložte pokrčené nohy na fitloptu. Ruky položte voľne popri tele. Udržujte pevný kontakt chodidiel s loptou. Potom napriamte chrbticu, kostrč ťahajte do diaľky, chodidlá zatlačte do lopty a vytiahnite panvu od podložky do mostíka. V hornej pozícii vydržte 15 až 20 sekúnd. Neprehýbajte sa v driekovej chrbtici. Dýchajte prirodzene do celého trupu.

Pokračovať Ďalej (1/12)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor