MENU
zdravy-zivot

7 cvikov vďaka ktorým si spevníte kolená, trénujte s fyzioterapeutom

Spevnite si kolená s fyzioterapeutom

Súvisiace témy

Zdravý život

7 cvikov vďaka ktorým si spevníte kolená, trénujte s fyzioterapeutom

Pravidelne sa venujte cvikom, ktoré posilnia stabilitu kolenných kĺbov. Predísť môžete aj ich preťažovaniu. Trénujte s fyzioterapeutom Mgr. Martinom Vojtovičom.

Pri cvikoch na posilnenie stability kolien sa sústreďte na správnu techniku. „Pri cvičení si dávajte pozor na prirodzené dýchanie do celého trupu,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Vojtovič, ktorá pre vás spolu s manželom zostavila cviky. „Rovnako udržte napriamenú chrbticu, postavenie hrudníka voči panve či neutrálnu polohu členkov, kolien a bedrových kĺbov.“ Vždy rešpektujte aj prirodzený pohybový rozsah svojich kĺbov.

1 Mostík

Posilňovanie kolienPosilňovanie kolien
Zdroj: David Vojtovič Ba.

V ľahu na chrbte si vyložte pokrčené nohy na fitloptu. Ruky položte voľne popri tele. Udržujte pevný kontakt chodidiel s loptou. Potom napriamte chrbticu, kostrč ťahajte do diaľky, chodidlá zatlačte do lopty a vytiahnite panvu od podložky do mostíka. V hornej pozícii vydržte 15 až 20 sekúnd. Neprehýbajte sa v driekovej chrbtici. Dýchajte prirodzene do celého trupu.

Pokračovať Ďalej (1/12)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor