MENU
zdravy-zivot

7 cvikov, ktorými predbehnete bolesti chrbta. Cvičte každý deň

Vyhnite sa bolestiam chrbta
Zdravý život

7 cvikov, ktorými predbehnete bolesti chrbta. Cvičte každý deň

Seknutie je najčastejším problémom spodnej časti chrbta, napätie zase pocítite na krčnej chrbtici. Nájdite si čas a precvičte si celý chrbát.

Na jednoduchý strečing si môže nájsť čas celá rodina. Bolesti chrbta sa totiž posúvajú stále do nižších vekových kategórií a často trápia aj deti. Za väčšinou bolestí sa skrýva sedavý spôsob života či zlé držanie tela. Natiahnite si a uvoľnite nielen krčnú chrbticu. Niekedy skutočne stačí, aby ste sa len správne predklonili alebo uklonili.

Postupne ho zrolujte

Postavte sa do mierneho stoja rozkročného, nadýchnite sa a vzpažte, plecia ťahajte nadol. S výdychom začnite pomaly prechádzať do predklonu. Robte tak postupne stavec po stavci. Zastavte sa v najkrajnešom bode, hlavu spustite pomedzi paže. Ak sa nedotknete zeme nie je to na prekážku. Po pravidelnom cvičení sa vám to určite podarí. V krajnej pozícii vydržte štyri, päť nádychov a pomaly vyrolujte chrbát nahor.

Čo cvičiť ďalej?

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia