MENU
zdravy-zivot

7 dôvodov, prečo sa zobúdzate s upchatým nosom. Toto vám pomôže!

Zobúdzate sa ráno s upchatým nosom?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

7 dôvodov, prečo sa zobúdzate s upchatým nosom. Toto vám pomôže!

Prebúdzate sa ráno s upchatým nosom, no nádcha počas dňa následne sama zmizne? Na vine môže byť hneď niekoľko vecí.

Nos sa upcháva vo chvíli, keď sú horné dýchacie cesty zapálené alebo zablokované. Nádcha neprichádza sama od seba. Najčastejšou príčinou je prechladnutie. Ak však tento dôvod vylúčite, telo vás týmto spôsobom môže upozorniť na iný zdravotný problém, ktorý si zaslúži pozornosť.

Alergia 

Veľmi častou príčinou upchatého nosa sú alergény. Môžete mať alergiu na peľ, prach alebo pleseň. Neznamená to, že máte v domácnosti nutne neporiadok. Veľakrát stačí vdýchnuť iba mikroskopické množstvo alergénu. Upchatý nos je jeden z príznakov alergickej reakcie, ktorých intenzita je u každého individuálna.

Alergia na peľ sa prejavuje najmä v jarných a letných mesiacoch. Veľa ľudí spí v lete s otvorenými oknami, cez ktoré sa peľ často dostáva. Dýchacie cesty môže často dráždiť aj prach či pleseň. Alergickú reakciu môžu vyvolať iba niektoré alergény, čo môžete zistiť z imunologických testov.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor