MENU
zdravy-zivot

Sirup na kašeľ vyrobíte aj doma. Takto sa ho zbavíte raz-dva, radí odborníčka

Sirup proti dusivému kašľu si môžete vyrobiť aj doma.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Sirup na kašeľ vyrobíte aj doma. Takto sa ho zbavíte raz-dva, radí odborníčka

Nie a nie sa zbaviť nepríjemného kašľa? Skúste niekoľko domácich ingrediencií a vyrobte si prírodný liek. Vôbec to nie je ťažké. Lekárnička radí, ako na to.

S kašľom sme sa za posledné roky stretávali viac, než by nám bolo milé. Postarala sa o to covidová pandémia a v posledných týždňoch aj chrípka. Kašeľ je jedným z príznakov viacerých vírusových a bakteriálnych ochorení. Organizmus ním prečisťuje dolné dýchacie cesty a sliznice zbavuje baktérií a nadbytočného hlienu. Ako sa s ním účinne popasovať?

Kašeľ najčastejšie spôsobuje infekcia horných dýchacích ciest, chrípka, nachladnutie, astma. Lekára by ste mali navštíviť, ak:

  • suchý kašeľ trvá dlhšie ako mesiac
  • chronický kašeľ sa zhoršuje
  • mierny kašeľ sa zhorší
  • kašlete bolestivo a vykašliavate hlieny
  • máte horúčku

Domáce sirupy proti kašľu

Kašeľ je vždy nepríjemný, najmä keď je suchý a dráždivý. Taký kašeľ nás môže postihnúť náhle, aj keď nám „vyschne v hrdle“. Vtedy prichádzajú na pomoc cukríky, pastilky či tabletky proti kašľu a na vykašliavanie či riedenie hlienov.

Cmúľanie cukríkov podporuje tvorbu slín, viac prehĺtame, a tým zvlhčujeme hrdlo. Preto nám pri akútnom kašli, napríklad v suchej miestnosti, pomôžu trebárs obyčajnémentolové, prípadne bylinkové cukríky,“ vysvetľuje farmaceutka PharmDr. Anna Jauschová.

Naša prírodná lekáreň je však plná „prípravkov“ proti kašľu. Dobre ich poznali naše prastaré mamy a účinné sú aj dnes. Ktoré to sú? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor