MENU
zdravy-zivot

6 zaujímavých vlastností prezradí vysoké IQ. Doteraz ste si mysleli opak

Ktorá z dievčat je podľa vás inteligentnejšia? 90% z vás si tipne zle.

Súvisiace témy

Zdravý život

6 zaujímavých vlastností prezradí vysoké IQ. Doteraz ste si mysleli opak

Cítite sa najhlúpejší v miestnosti? Vedci odhalili nevšednú spojitosť, ktorá vás prekvapí.

Máte občas pocit, že nestíhate s ostatnými? Presný opak môže byť pravda. Profesorky z Georgia State University Pauline Rose Clanceová a Suzanne Imesová opísali takzvaný syndróm impostera. Je to falošné presvedčenie ľudí, že nie sú inteligentní, schopní či kreatívni napriek dôkazom o úspechu. Imposter – človek trpiaci syndrómom, z angličtiny podvodník, nepochopiteľne verí, že všetko, čo dosiahol, je výsledkom náhody a zvláštnej priazne okolia ako jeho skutočných schopností. Cíti sa ako podvodník a žije v úzkosti.

Zdravý tip týždňa: Aj mozog potrebuje posilňovňu. Je ten váš v kondícii?

Tlak na výkon

Fenomén impostera psychologicky vychádza z chorobného nutkania porovnávať sa s ostatnými. Jedným z prejavov je aj prehnaný perfekcionizmus a extrémna náročnosť na seba. Ak zistíte, že v okruhu expertov niečomu nerozumiete, automaticky to pripíšete svojej nedostatočnosti a nevedomosti. Bez toho, aby ste zhodnotili, čo všetko viete. „V spoločnosti dominuje obrovský tlak na úspech. Mnoho imposterov vyrastalo v rodine s vysokým nárokom na úspech. Medzi prijatím, láskou a pocitom sebadôvery tak môže vzniknúť veľa zmätkov. Vlastná hodnota sa stáva závislou od úspechu,“ konštatujú vedkyne. Ak ste zažili rodičovskú výchovu so zmiešanými signálmi od nadmernej pochvaly po drsnú kritiku, môže to zvýšiť riziko, že si impostera vsugerujete. Je vám to známe? Podľa odhadov skúsenosť s imposterovským syndrómom má až sedemdesiat percent populácie. Na to, že je prekvapivo bežný, nik sa ním nechváli. Veď prvou slabosťou by bolo prezradiť sa...

TEST: Aká ste osobnosť? Zistite, čo sa vo vás skrýva naozaj

Poslední prví

Pocit, že si medzi ostatnými inteligentnými ľuďmi pripadáte hlúpo, je prvý z dôkazov vyššej ako priemernej inteligencie. Paradoxne, skutoční „podvodníci“, teda menej schopní ľudia, sa veľmi pravdepodobne nedostatku svojej šikovnosti vôbec neobávajú. Štatisticky majú dokonca častejšie tendenciu k pocitu iluzórnej nadradenosti. Tento kognitívny predsudok, známy ako Dunningov-Krugerov efekt, potvrdzuje, že ignorancia vašej sebadôvere poslúži viac ako reálne poznanie. Štúdie ukázali, že najmenej kompetentní bývajú o svojej kompetencii presvedčení najviac. Kým tí múdri sa zbytočne podceňujú.

Máte ho, ak ►

  • často pociťujete nedostatok sebadôvery
  • trpíte úzkosťou
  • pochybujete o svojich myšlienkach a názoroch
  • trpíte negatívnou samovravou
  • pripadáte si nepatrične
  • bazírujete na minulých chybách

VIDEO: Je váš pes génius? Jeho IQ odhalí jednoduchý TEST

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mútny moč synčeka poškodil nočník. Je to okej?

V bežnom stave je moč číry a má zlatožltú farbu. A to aj vďaka farbivu zvanému urochróm. Môže sa zakaliť po určitých jedlách, zelenine, nápojoch, alebo účinkom niektorých špecifických liekov. Tmavšia farba avizuje potrebu pridať tekutiny. Moč zafarbia aj bielkoviny, hnis, krv alebo dokonca výkaly. Niekedy aj bez toho, aby išlo o príznak vážneho ochorenia - napríklad pri horúčke, prehriatí alebo podchladení organizmu, pri nadmernej fyzickej námahe. Farba moču býva ráno tmavšia, lebo sa v močovom mechúre koncentruje z celej noci. Biele sfarbenie či  „ako mlieko“ niekedy spôsobí prítomnosť veľkého množstva istých minerálov, ako vápnika či fosforu alebo bielkovín. Odporúčam navštíviť obvodného pediatra, ktorý moč vyšetrí.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia