MENU
zdravy-zivot

Straší vás osteoporóza? 6 potravín, ktoré vám posilnia kosti

Osteoporóza mnohých prekvapí až zlomeninou.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Straší vás osteoporóza? 6 potravín, ktoré vám posilnia kosti

Pevné kosti si môžete aj vyjesť. Určite sa oplatí dbať na príjem vápnika, ale nemusíte ho prijímať len formou mlieka.

Nie je výnimočné, že osteoporóza sa objaví už okolo štyridsiatky. Úlohu pri tom zohráva nielen genetika, ale i dlhodobé užívanie niektorých liekov či celkový životný štýl, vrátane stravy. Po šesťdesiatke však kostnej hmoty prirodzene ubúda u žien i mužov. Proces rednutia kostí možno spomaliť nielen pravidelným pohybom, ale vhodným jedálničkom. Ktoré potraviny by v ňom určite nemali chýbať?

Nielen vápnik

V prípade kostnej hmoty zohrávajú najdôležitejšiu úlohu vápnik, vitamín D, ale i vitamín K. Netreba však zabúdať ani na vitamín C a niektoré vitamíny skupiny B, ktoré pomôžu kolagénovým štruktúram. Kosti poteší i horčík. Zmena jedálneho lístka sa určite vyplatí aj v prípade, ak vás už osteoporóza trápi. Nezabudnite, že k zdravému životnému štýlu patrí aj pravidelný pohyb. Aj ten je pre výživu kostí veľmi dôležitý.

1. Vyskúšajte syry

Vsaďte na dostatočný príjem mliečnych výrobkov, najmä syrov. Denne by ste mali skonzumovať približne 1000 mg vápnika. Toto množstvo môžete naplniť, ak si dáte napríklad štvrť litra mlieka a dva plátky ementálu. Práve tento typ syrov sa považuje za výborný zdroj vápnika, dobrá je však i gouda.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor