MENU
zdravy-zivot

6 trikov ako zjemniť ranné opuchy očí a odľahčiť viečka

Unavené oči budete mať ráno skôr opuchnuté.
Zdravý život

6 trikov ako zjemniť ranné opuchy očí a odľahčiť viečka

Potrebujete si ráno rýchlo osviežiť opuchnuté oči? Vyskúšajte jednoduché ošetrenia, ale pozor si dajte aj na to, kedy a koľko pijete.

Postačí opuchnuté oči opláchnuť studenou vodou? „Určite. Prípadne si môžete na viečka položiť studené gélové vankúšiky alebo čajové lyžičky. Vhodné sú obklady z čierneho čaju alebo priamo čajové vrecúška, ktoré prelejete horúcou vodou a vychladíte. Obklad môžete doplniť precvičením očí, žmurkaním alebo správnou masážou,“ radí tipy na rýchle osvieženie dermatologička MUDr. Petra Mečiarová.

2. Obyčajná lyžička

Ak viete, že idete neskôr spať a máte sklon k opuchom, dajte si už večer do chladničky čajovú lyžičku. Ráno si ju stačí jemne priložiť asi na päť minút na viečko. Prípadne lyžičku dajte pod studenú tečúcu vodu, aby sa ochladila. Milovníci zeleniny majú určite vždy poruke uhorky, opuchy môžu zahnať dve kolieska, ktoré si stačí priložiť na viečka.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor