MENU
zdravy-zivot

6 SUPER vecí, ktoré sa zmenia, ak budete piť viac vody

Pohár vody vylepší nielen metabolizmus.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

6 SUPER vecí, ktoré sa zmenia, ak budete piť viac vody

Aj obyčaná voda dokáže s telom urobiť veľké veci. Nevymieňajte ju za sladené nápoje, je to dôležité nielen pre udržanie zdravej hmotnosti.

Ktorý nápoj zohráva vo vašom pitnom režime najdôležitejšiu úlohu? Vyskladali ste si ho z džúsov alebo sladených minerálnych vôd či malinoviek. Základ by mala tvoriť voda, denne by ste jej mali vypiť približne jeden a pol až dva litre. Rady odborníkov sa v tomto smere oplatí dodržiavať, poteší sa aj organizmus. Čo všetko môžete vďaka tejto drobnej zmene dosiahnuť? Najdôležitejšie účinky priniesol nemecký portál freundin.de.

Naštartuje metabolizmus

Ľudský organizmus sa skladá približne zo 70 percent vody. Ak mu doprajete pravidelný prísun tejto „obyčajnej“ tekutiny, budete lepšie spaľovať kalóire. Telo energiu využíva na spracovanie vody. Aj preto mnohí odborníci odporúčajú vypiť pohár vody pred raňajkami, obedom, večerou. Navyše vám dostatočný príjem vody pomôže s odplavovaním škodlivín z tela. Pohár vlažnej vody vám postupne nahradiť napríklad rannú kávu, výborne naštartuje trávenie.Voda navyše mierne ombedzuje chuť na sladké.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor