MENU
zdravy-zivot

6 skvelých účinkov obyčajnej chôdze, 30 minút denne vám zmení život

Dog,Walker,Strides,With,His,Pet,On,Leash,While,Walking

Súvisiace témy

Zdravý život

6 skvelých účinkov obyčajnej chôdze, 30 minút denne vám zmení život

Hoci aj na obyčajnú prechádzku okolo doma momentálne potrebujeme certifikát o negatívnom teste na covid, stojí za to mať ho. 30-minútová denná chôdza doslova "refrešne" vaše telo.

Naše telá nie sú uspôsobené na dlhé sedenie a nič nerobenie. Život je pohyb a počas pandémie to platí tiež. Mnohomesačné nedobrovoľné domáce väzenia, home office a hrozba pokuty za chodenie po vonku je niečo, čo pomaly píli konár pod vašim zdravím, aj keď covid vôbec nedostanete. Ak máte čo len malú možnosť vyjsť si trochu do prírody či do okolia, využite ju. Začnite s 30-minútovými prechádzkami hneď zajtra. Tu je 7 benefitov obyčajnej chôdze.

1. Lepší zrak

Možno to vyzerá pritiahnuté za vlasy, ale štúdie preukázali, že denné prechádzky skutočne zlepšia videnie. Kým vnútri takmer neprestajne zaostrujete pohľad na obrazovku počítača, televízora, mobilu, knihu, hrnce či iné blízke predmety, vonku si oči oddýchnu pohľadom do diaľky a veľmi si tak oddýchnu.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor