MENU
zdravy-zivot

Potrebujete naštartovať chudnutie? Vyskúšajte 6 ranných rituálov

Chudnutie vám môžu uľahčiť aj niektoré ranné rituály.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Potrebujete naštartovať chudnutie? Vyskúšajte 6 ranných rituálov

Potrebujete zhodiť pár kilogramov? Nastavte si správne organizmus hneď po budíčku. Stačí mierne zmeniť návyky.

Straší vás sezóna plaviek? Bojíte sa či sa zmestíte do svojich obľúbených šortiek? Podľa nemeckého webu womenshealth.de má byť schudnutie niekoľkých kilogramov vcelku jednoduché. Celý princíp spočíva v tom, že ráno tvorí základ celého dňa a ovplyvňuje rozhodnutia, ktoré postupne prichádzajú. Je to dostatočný dôvod na to, aby ste vyskúšali šesť ranných rituálov?

1. Akurátny spánok

To, že nedostatok spánku podporuje rozvoj obezity je jasné. Oplatí sa vám však vyspávať? Podľa odborníkov nie je dobrý ani opačný extrém. Po desiatich hodinách spánku sa totiž metabolizmus nerozbehne a častejšie sa uvoľňuje aj stresový hormón kortizol. To spôsobuje rýchlejšie ukladanie tuku. Navyše zostáva nízka hladina cukru v krvi, čo zvyšuje túžbu po jedle. Optimálny je sedem- až deväťhodinový spánok.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor