MENU
zdravy-zivot

6 príznakov nedostatku bielkovín, aj nespavosť a ryhy na nechtoch

Aj nekvalita a padanie vlasov súvisí s množstvom bielkovín v strave.
Zdravý život

6 príznakov nedostatku bielkovín, aj nespavosť a ryhy na nechtoch

Bielkoviny sú súčasťou všetkých buniek a sú nepostrádateľné pre fungovanie nášho tela. Ich nedostatok môžu hlásiť rôzne príznaky. Ktoré signály tela by ste si mali všímať?

Naša každodenná potreba bielkovín je priemerne 0,8 g na kg hmotnosti za deň. Najmä  vegetariánska a vegánska strava, čiže rastlinné bielkoviny, sú horšie vstrebateľné ako živočíšne bielkoviny. Tu je šesť znakov, ktoré vás môžu upozorniť na možný nedostatok bielkovín vo vašej strave.

1. Neustála chuť do jedla

Bielkoviny pomáhajú spomaliť uvoľňovanie cukrov do krvi, čím pomáhajú regulovať hladinu krvného cukru. Nedostatok bielkovín teda vedie k stúpaniu hladiny inzulínu čo vyvoláva pocit hladu. Na druhej strane jedlá bohaté na bielkoviny zasýtia viac ako jedlá zložené prevažne zo sacharidov a lipidov, pretože ich trávenie trvá dlhšie.

2. Vypadávanie vlasov a ryhy na nechtoch

Nechty a vlasy tvorí z  97% keratín, čiže bielkovina syntetizovaná telom. V prípade nedostatku bielkovín v strave sa vlasy nedokážu správne obnovovať, čo vedie k ich rednutiu. Rovnako  ryhované, matné a ľahko sa lámajúce nechty signalizujú, že vaše telo má nedostatok bielkovín v strave.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor