MENU
zdravy-zivot

6 príznakov nedostatku bielkovín, aj nespavosť a ryhy na nechtoch

Aj nekvalita a padanie vlasov súvisí s množstvom bielkovín v strave.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

6 príznakov nedostatku bielkovín, aj nespavosť a ryhy na nechtoch

Bielkoviny sú súčasťou všetkých buniek a sú nepostrádateľné pre fungovanie nášho tela. Ich nedostatok môžu hlásiť rôzne príznaky. Ktoré signály tela by ste si mali všímať?

Naša každodenná potreba bielkovín je priemerne 0,8 g na kg hmotnosti za deň. Najmä  vegetariánska a vegánska strava, čiže rastlinné bielkoviny, sú horšie vstrebateľné ako živočíšne bielkoviny. Tu je šesť znakov, ktoré vás môžu upozorniť na možný nedostatok bielkovín vo vašej strave.

1. Neustála chuť do jedla

Bielkoviny pomáhajú spomaliť uvoľňovanie cukrov do krvi, čím pomáhajú regulovať hladinu krvného cukru. Nedostatok bielkovín teda vedie k stúpaniu hladiny inzulínu čo vyvoláva pocit hladu. Na druhej strane jedlá bohaté na bielkoviny zasýtia viac ako jedlá zložené prevažne zo sacharidov a lipidov, pretože ich trávenie trvá dlhšie.

2. Vypadávanie vlasov a ryhy na nechtoch

Nechty a vlasy tvorí z  97% keratín, čiže bielkovina syntetizovaná telom. V prípade nedostatku bielkovín v strave sa vlasy nedokážu správne obnovovať, čo vedie k ich rednutiu. Rovnako  ryhované, matné a ľahko sa lámajúce nechty signalizujú, že vaše telo má nedostatok bielkovín v strave.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor