MENU
zdravy-zivot

Dokonalé spaľovače tukov: 6 bežných potravín pomôže s kalóriami

Správne potraviny vám uľahčia chudnutie.
Zdravý život

Dokonalé spaľovače tukov: 6 bežných potravín pomôže s kalóriami

Potrebujete zhodiť pár kilogramov? Pri chudnutí sa nezamerajte na drastické škrtanie potravín, ale skôr na výber tých správnych.

Chcete naštartovať chudnutie? Máte k dispozícii množstvo potravín, ktoré vám zhadzovanie kilogramov uľahčia. Výhodou je ich nízka energetická hodnota a na druhej strane dobrá využiteľnosť pre organizmus, najmä ich ľahká stráviteľnosť a často vysoký podiel vody v ich obsahu. Jedálny lístok zostavte najmä zo zeleniny a potravín bohatých na vlákninu . Zoznam výživných potravín, po konzumácii ktorých stratíte viac kalórií ako obsahujú, zostavil nemecký portál vital.de.

Šalátové uhorky

Ich výhodou je, že z veľkej časti ich tvorí voda, ide o približne 96 percent. Ich kalorická hodnota je tak veľmi nízka. Sto gramov šalátovej uhorky obsahuje len 70 kJ. V praxi to znamená, že na trávenie musí organizmus vynaložiť viac energie ako uhorky obsahujú. A to platí i pre ďalšie potraviny. Šalátové uhorky sú navyše bohaté na draslík, horčík i vitamín C. Ak si chcete hmotnosť udržať alebo znížiť, sú ideálnou voľbou.

Pozrite sa, čo ešte môžete mať bez obáv na tanieri ►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor