MENU
zdravy-zivot

6 dobrých dôvodov prečo jesť pomaranče, päťka vás prekvapí

Pomaranč má najmenej 6 skvelých účinkov na naše zdravie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

6 dobrých dôvodov prečo jesť pomaranče, päťka vás prekvapí

Tak ako ostatné ovocie a zelenina obsahuje aj pomaranč množstvo zdraviu prospešných látok. A tak ako ostatné plody, aj pomaranč má svoje špecifiká, pre ktoré sa oplatí jesť práve tento citrus. Chráni vaše oči či srdce, no s prechladnutím je to zložitejšie.

Pomaranč je zložený hlavne z vody, ale jeho dužina a šťava obsahujú veľmi veľké množstvo vitamínov A, B a C a antioxidačných zlúčenín.

Dužina je bohatá na živiny ako vápnik, draslík, fosfor, horčík, železo, meď, flavonoidy a karotenoidy a tiež vlákninu.

Jeho pravidelná konzumácia je výborná na ochranu organizmu pred mnohými chorobami. Buďte však opatrní, ak trpíte gastroezofageálnym refluxom, peptickou ezofagitídou alebo hiátovou herniou, pretože toto citrusové ovocie môže podráždiť sliznicu pažeráka alebo žalúdok.

No ak sa vás to netýka, tu je niekoľko skvelých dôvodov, prečo pomaranče pridať do svojho týždenného jedálnička.

1. Chráni vaše oči

Šedý zákal je bežné očné ochorenie u ľudí starších ako 65 rokov. Podľa nedávnej štúdie britských vedcov však konzumácia potravín bohatých na vitamín C, ako sú aj pomaranče, môže znížiť napredovanie ochorenia o 33 %. Ide o antioxidačné pôsobenie tohto vitamínu na očnú tekutinu, ktorá chráni šošovku oka pred zakalením súvisiacim s vekom.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor