MENU
zdravy-zivot

6 dobrých dôvodov prečo jesť pomaranče, päťka vás prekvapí

Pomaranč má najmenej 6 skvelých účinkov na naše zdravie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

6 dobrých dôvodov prečo jesť pomaranče, päťka vás prekvapí

Tak ako ostatné ovocie a zelenina obsahuje aj pomaranč množstvo zdraviu prospešných látok. A tak ako ostatné plody, aj pomaranč má svoje špecifiká, pre ktoré sa oplatí jesť práve tento citrus. Chráni vaše oči či srdce, no s prechladnutím je to zložitejšie.

Pomaranč je zložený hlavne z vody, ale jeho dužina a šťava obsahujú veľmi veľké množstvo vitamínov A, B a C a antioxidačných zlúčenín.

Dužina je bohatá na živiny ako vápnik, draslík, fosfor, horčík, železo, meď, flavonoidy a karotenoidy a tiež vlákninu.

Jeho pravidelná konzumácia je výborná na ochranu organizmu pred mnohými chorobami. Buďte však opatrní, ak trpíte gastroezofageálnym refluxom, peptickou ezofagitídou alebo hiátovou herniou, pretože toto citrusové ovocie môže podráždiť sliznicu pažeráka alebo žalúdok.

No ak sa vás to netýka, tu je niekoľko skvelých dôvodov, prečo pomaranče pridať do svojho týždenného jedálnička.

1. Chráni vaše oči

Šedý zákal je bežné očné ochorenie u ľudí starších ako 65 rokov. Podľa nedávnej štúdie britských vedcov však konzumácia potravín bohatých na vitamín C, ako sú aj pomaranče, môže znížiť napredovanie ochorenia o 33 %. Ide o antioxidačné pôsobenie tohto vitamínu na očnú tekutinu, ktorá chráni šošovku oka pred zakalením súvisiacim s vekom.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor