MENU
zdravy-zivot

6 cvikov proti bolesti chrbta. Kedy ste sa naposledy natiahli?

Bolesť chrbta sa často ohlási aj po dlhom sedení.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

6 cvikov proti bolesti chrbta. Kedy ste sa naposledy natiahli?

Nepozerajte sa na strečing cez prsty, pre telo je rovnako dôležitý ako posilňovanie. Usedené telo si na sklonku dňa zaslúži jemné natiahnutie.

Vďaka pravidelnému natiahnutiu však budete mať v lepšej kondícii nielen kĺby, ktoré si udržíte dlhé roky pružnejšie. Vyhnúť sa môžete aj bolestiach chrbta. Strečing vám pomôže uvoľniť napätie, takže sa ľahšie vyrovnáte so stresom. Pri jednotlivých cvikoch sa neprepínajte, musíte sa cítiť príjemne, inak sa pozitívny efekt z cvičenia vytratí. 

Až ku špičkám

V sede vystrite nohy i chrbát, chodidlá flexujte. Predpažte a snažte sa dosiahnuť rukami na špičky nôh. Pokojne sa zastavte v pozícii, ktorá vám je ešte príjemná. Chrbát držte stále vystretý a hlavu v jeho predĺžení. V krajne pozícii pohyb zastavte, vydržte 15 sekúnd a uvoľnite sa.

Natiahnite si na sklonku dňa celé telo.Natiahnite si na sklonku dňa celé telo.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor