MENU
zdravy-zivot

6 najväčších chýb pri skladovaní potravín. Päťku robíme skoro všetci

Nemáte v chladničke aj vy potraviny, ktoré ničia telo aj mozog?
Zdravý život

6 najväčších chýb pri skladovaní potravín. Päťku robíme skoro všetci

Skladovanie potravín má svoje pravidlá. Ak ich nedodržíme, hrozí že suroviny stratia chuť, textúru a môžu sa stať nebezpečné pre zdravie. Na čo by ste si mali dať pozor?

Kaziace sa jedlo, baktérie, plesne a choroby ako salmonelóza nie je radno podceňovať. Najlepší krok ako sa im vyhnúť, je naučiť sa potraviny správne skladovať. 

1. Nesprávna teplota 

Jednou z najčastejších chýb pri skladovaní potravín v chladničke je nevhodné nastavenie teploty. Tá by mala byť v rozmedzí 0 až 5°C. Pri nižších teplotách môžu potraviny namŕzať. Pri vyšších zasa hrozí riziko hnilobných procesov, zlepšujú sa životné podmienky pre baktérie a potraviny sa tak môžu ľahšie kaziť. Zásadnou chybou je aj chladenie teplého jedla v chladničke, pri ktorom sa ohrievajú ostatné potraviny a hrozí ich kazenie.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor