MENU
zdravy-zivot

Stres pod kontrolou: Stlačte si TIETO miesta na tele pre rýchlu úľavu

Niekedy pomáha aj masáž, ďalšie tipy na uvoľnenie nájdete na ďalšej strane.

Súvisiace témy

Zdravý život

Stres pod kontrolou: Stlačte si TIETO miesta na tele pre rýchlu úľavu

Vaše telo je posiate množstvom akupresúrnych a reflexných bodov. Vedieť, kde a ako ich správne stlačiť, je kľúčom k uvoľneniu nielen bolesti, ale aj stresu a úzkosti.

Na rôznych častiach tela nájdete veľa reflexných bodov, ktoré ovplyvňujú funkciu orgánov a iných častí tela. Zatlačením na to správne miesto si viete výrazne uľaviť od bolesti aj psychických stavov.

V dnešnej uponáhľanej dobe ste zaplavení množstvom informácií, ktoré už neviete ani filtrovať. Rovnako vysoké tempo v pracovnom živote vás odčerpáva o energiu. Podliehate často stresu, ktorý sa potom začne ukazovať na vašom zdraví. Bývate často unavení, vyčerpaní a podráždení? Nedivíme sa, veď taká enormná psychická záťaž je náročná na celkový fyzický stav. Ťažko sa sústredíte, bolí vás hlava, máte problémy s trávením a spánkom. V určitom bode svojho života môžete začať pociťovať aj úzkosť, pocity strachu, obáv a nepokoj. To všetko môže negatívne ovplyvniť váš každodenný život.

Mali by ste s tým niečo urobiť. Stačí naozaj málo. Na chvíľku si sadnite, uvoľnite sa a urobte si domácu akupresúru. Táto alternatívna medicínska technika vychádza z tradičnej čínskej medicíny a môže priniesť úľavu od stresu a úzkosti. Princípom je stláčanie a masírovanie určitých bodov na tele prstami ruky.

Využitie akupresúry na medicínske účely nie je úplne vedecky podložené a existuje málo štúdií, ktoré dokazujú použitie tlakových bodov na liečbu chorôb. Sú potrebné rozsiahlejšie štúdie, aby sa dokázalo, že použitie reflexných bodov pôsobí na liečbu úzkosti a iných chorôb. Jednoznačne to ale stojí za vyskúšanie a zmiernenie stresu a psychického napätia.

6 tlakových bodov na úľavu od stresu nájdete na ďalších stranách ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor