MENU
zdravy-zivot

6 mýtov o chudnutí. Pozrite sa, či ste niektorému neuverili aj vy

Dobrú postavu si môžete udržať v každom veku, dôležitá je disciplína.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

6 mýtov o chudnutí. Pozrite sa, či ste niektorému neuverili aj vy

Niekedy sa držíte pravidiel, kvôli ktorým pri zhadzovaní kilogramov zbytočne hladujete. Rovnako si treba i uvedomiť, že nie je kalória ako kalória.

Ak sa rozhodnete zhodiť pár nadbytočných kilogramov, hneď sa na vás nahrnie množstvo dobre myslených rád a tipov. Oplatí sa však v nich zorientovať a nezabúdať na zdravý rozum.

Bez raňajok schudnete skôr

Ak ráno vynecháte jedlo, určite ušetríte kalórie, ale nie je to ideálne. Problém je v tom, že po niekoľkých hodinách vás prepadnú neodolateľné chute a zjete takmer čokoľvek. Práve v tom spočíva riziko, že siahnete po nezdravých maškrtách. Príčinou náhleho škvŕkania v žalúdku je, že behom noci klesnú zásoby sacharidov v tele, v dôsledku čoho sa zníži aj hladina cukru v krvi, uvádza nemecký portál gesundheit.de. Organizmus si prirodzene vyžiada doplnenie zásob a vás prepadne chuť do jedla. Vďaka raňajkám bohatým na vitamíny doplnenými celozrnným výrobkami sa neovládateľným chutiam môžete vyhnúť. Deň tak odštartujete efektívnejšie. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor