MENU
zdravy-zivot

5 bežných vecí, ktoré oslabujú imunitu. Ktorú chybu robíte vy?

Imunitu oslabí ponocovanie i diéty

Súvisiace témy

Zdravý život

5 bežných vecí, ktoré oslabujú imunitu. Ktorú chybu robíte vy?

Valcujú vás v poslednom období starosti okolo fungovania rodiny a kvôli negatívnym informáciám okolo seba takmer nespíte? Popracujte na zmene, lebo vám to imunita spočíta.

Organizmus vám to jednoducho spočíta. „Ak máte málo spánku, veľa stresu, stravujete sa prevažne rýchlym občerstvením a väčšinu dňa prežijete v uzavretom priestore, patríte k rizikovej skupine, ktorá má oslabený imunitný systém. Na jeho podporu určite nepostačí čaj s tymiánom, šalviou, zázvorom a citrónom, ani porcia kyslej kapusty,“ upozorňuje výživová poradkyňa Katarína Grich. V tejto situácii si to vyžaduje zmenu životného štýlu. Ako si dobrovoľne oslabujete imunitu?

1. Stres

Vypäté situácie znamenajú väčšiu spotrebu vitamínov. „Už desaťminútvý intenzívny stres si vyžiada dávku vitamínu C, ktorá by za bežných podmienok pokryla jeho celodennú potrebu. Zároveň stres podporuje ukladanie energie vo vnútrobrušnom tuku, ktorý je štvornásobne aktívnejší na tvorbu zápalových hormónov,“ pridáva ďalšie fakty odborníčka. „Tie prispievajú k prestimulovaniu imunitného systému, ktorý je potom náchylnejší na infekcie.“ Pre organizmus je ešte horší dlhodobý, chronický stres. Nastupuje vtedy, keď nasleduje jedna vypätá situácia za druhou a nemáte čas alebo neviete relaxovať. Nadobličky pri ňom produkujú kortizol, ktorý spomaľuje trávenie a oslabuje imunitu. Adrenalín zase zvyšuje hladinu cukru v krvi i vysoký krvný tlak. Snažte sa naučiť oddychovať a pravidelne si čistite hlavu. Ak si s tým neviete rady, pokojne navštívte odborníka, nie ste v tom sami.

Čo ešte oslabí imunitu? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia