MENU
zdravy-zivot

5 zlozvykov, ktoré vedú k rakovine. Mali by ste s nimi prestať čo najskôr

Rakovina je druhou najčastejšou príčinou úmrtí vo svete.

Súvisiace témy

Zdravý život

5 zlozvykov, ktoré vedú k rakovine. Mali by ste s nimi prestať čo najskôr

Každoročne si štvrtého februára pripomíname Svetový deň boja proti rakovine. Týka sa aj vás, hoci nie ste chorí.

V roku 2020 je heslom kampane Svetového dňa proti rakovine „I am and I will – Ja som a ja budem.“ Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako môžete konať v záujme prevencie vzniku rakoviny a šíriť túto myšlienku ďalej? 

Každoročne u nás pribudne viac ako 30 000 ľudí s rakovinou. Dnes už ťažko nájdeme rodinu, v ktorej sa nestretli s onkologickou diagnózou. Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia u žien patrí rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka a rakovina krčka maternice.
U mužov dominuje rakovina prostaty, rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina pľúc.

5 rizikových faktorov pre vznik rakoviny 

 • fajčenie
 • nadváha a obezita
 • nedostatok spánku
 • nedostatok ovocia a zeleniny v strave
 • dlhodobé sedenie, slabá fyzická aktivita

Jedna z najhorších onkologických diagnóz: Rozoznajte varovné príznaky rakoviny pankreasu 

Varovné signály

Pacient s chorobou diagnostikovanou vo včasnom štádiu má šancu na priaznivý výsledok liečby. Preto, aby sa ochorenie zistilo a liečilo včas, je potrebné všímať si niektoré príznaky – varovné znamenia, ktoré môžu byť prvými signálmi začínajúceho sa onkologického ochorenia.

 • hrčka alebo opuch kdekoľvek na tele,
 • zmena materského znamienka (jeho farby, tvaru a veľkosti),
 • nehojaci sa vred na koži, perách, v ústnej dutine,
 • neobvyklé krvácanie z rodidiel, prítomnosť krvi v stolici či v moči,
 • tvorba krvných podliatin v podkoží,
 • dlhotrvajúci kašeľ, ktorý nereaguje na liečbu,
 • ťažkosti s močením,
 • zažívacie ťažkosti, nevysvetliteľné chudnutie, nechutenstvo, zvracanie, zmeny vo vyprázdňovaní stolice,
 • poruchy nervového systému, náhla zmena zraku.

Trvá to len pár minút. Prečo je dôležité dať si v sprche ruku do rozkroku?

Hovorte o tom 

Aj vy sa môžete pridať k tisícom ľudí na sociálnych sieťach. O Svetovom dni a prevencii môžete hovoriť aj odkazom v rámčeku s prepísaním hesla „Ja som a ja budem“ (napríklad „Ja som matka a budem informovať svoje deti o prevencii“) s pridaním vašej fotky môžete na https://www.worldcancerday.org/custom-poster alebo na www.lpr.sk.
Svoj rámček zdieľajte s hashtagmi #WorldCancerDay #IamAndIwill #LifeHacksChallenge #Ligaprotirakovine. Na takúto iniciatívu môžete vyzvať aj svojich priateľov a známych, pridať sa k tisícom ľudí po celom svete, a spoločne tak podporiť globálny boj proti rakovine.

Čítajte tiež: Všeliek proti rakovine? Vedcov ohromila neznáma imunitná bunka

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako odučiť trojročného syna od spoločného spania v posteli?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ. Presný vek sa nedá určiť. Treba nájsť správny moment, keď bude synček schopný osamostatnenia. Rozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. Dávajte mu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problém môže nastať s príchodom mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Starší môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa.

čítať viac

Ako často si mám umývať zuby? Môže žuvačka nahradiť čistenie?

Ideálne aspoň dvakrát denne, teda ráno a večer, pričom treba myslieť na to, že to večerné čistenie je kľúčové. Čo sa týka času, správna doba je tá, počas ktorej si dokážete zuby dôkladne vyčistiť. Niekomu stačia 3 minúty, no niektorí ľudia potrebujú 30 minút. Kontrolórom, by mal byť váš jazyk. Po vyčistení zubov si ním prejdite po všetkých plôškach zubov. Ak budú dokonale hladké, je všetko v poriadku. Žuvačka je výborné riešenie, ale hneď po jedle. Neslúži ako náhrada zubnej kefky, pretože zuby nevyčistí, no zneutralizuje pH v ústach, čo je veľmi dôležité.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor