MENU
zdravy-zivot

5 zdravotných účinkov obyčajnej vody, vrátane chudnutia. Ako môžete využiť jej vplyv?

Vírivka ozdravuje telo aj dušu.
Zdravý život

5 zdravotných účinkov obyčajnej vody, vrátane chudnutia. Ako môžete využiť jej vplyv?

Bez vody by tu nebol nikto z nás. Voda je absolútne nevyhnutná znútra, bo skvelé zdravotné účinky má aj zvonku. Ako ich môžete využiť aj vy?

Asi málokto z nás si na dovolenke, mestkej plavárni, u suseda alebo priateľov v záhrade nevyskúšal posedieť vo vírivke. Nie je to len zábavné. Ak takúto možnosť budete mať, nikdy ju neodmietajte. Vírivka má na organizmus niekoľko blahodarných účinkov. A ak sa vám zapáčia, možno si nafukovaciu kúpite aj k vám na dvor a v chladnejších mesiacoch ju presuniete povedzme do zimnej záhrady. V čom konkrétne vám ale môže vírivka byť prospešná?

1. Zbaví vás časti stresu a napätia

Vírivka preukázateľne pomáha znižovať hladinu stresových hormónov a vyrovnáva funkcie vegetatívneho nervového systému. Ide o to, že teplá voda v spojení so vzduchom vytvára prúdy, čiže hydromasáž. Návšteva vírivky je tak odporúčaná pre uvoľnenie mysle a oplatí sa do nej uložiť najmä v časoch, ktoré sú pre vás stresujúce. Zároveň vám môže poskytnúť potrebný komfort, ak máte problémy so zaspávaním.

2. Vyvolá príjemné uvoľnenie svalov

Kúpeľ v teplej vode a hydromasáž pomáhajú uvoľňovať a relaxovať svaly celého tela. Niektoré štúdie uvádzajú, že kúpeľ vo vírivke zvyšuje flexibilitu svalstva. Svaly sa totiž pri kúpeli zahrievajú a stávajú sa ohybnějšie, čo im umožňuje väčší rozsah pohybu - tým môžete predísť možným zraneniam. Vírivka sa tak vrelo odporúča športovcom či všetkým osobám po akomkoľvek náročnom tréningu.

3. Prispieva k zdravému stavu kĺbov

Návšteva vírivky je zdravá aj pre vaše kĺby. Dochádza v nej totiž ku stimulácii lymfatického a krvného systému, čím predídete alebo sa zbavíte opuchnutých aj stuhnutých kĺbov. Ideálne je tak vírivku zahrnúť do vášho relaxačného rituálu napríklad po náročných vychádzkach.

4. Pravidelný kúpeľ posilňuje imunitu

Ukazuje sa, že pravidelný vírivý kúpeľ má pozitívny vplyv na imunitný systém človeka. Významne pomáha aj proti cukrovke, teplá voda pozitívne pôsobí na hojenie pokožkya bojuje proti zápalovým procesom v tele. Vďaka pare navyše dochádza k upokojeniu pľúc, srdca a žalúdka. Aspoň dvakrát týždenne by ste tak do vírivky mali zamieriť počas obdobia jesene a jari, kedy je imunitný systém najviac v ohrození.

5. Prevencia priberania a celulitídy

Hoci za vás vírivka sama o sebe nezhodí nadbytočné kilogramy, jej návšteva vám počas redukcie môže výrazne pomôcť. Napomáha totiž reštartu metabolizmu a čiastočne zabraňuje nadmernému ukladaniu podkožného tuku. Môže však pozitívne pôsobiť aj na celulitídu a celkovo zlepšuje kondíciu pokožky, ktorá sa stáva pružnejšie.

Celkom pozoruhodné benefity, ktoré navyše prichádzajú počas nesmierne príjemnej procedúry a nevyžadujú nič viac, len sedieť, baviť sa a užívať si.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia