Podieľa sa na množstve fyzických procesov, potrebuje ho každá naša bunka. Dnes už väčšina populácie trpí práve nedostatkom horčíka v organizme, čo sa môže prejaviť rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Tu je päť častých problémov, s ktorými nám vie pomôcť práve horčík (magnézium).

1. Spánok

Ak vás trápi nespavosť, ťažké zaspávanie, pocit únavy aj po zobudení, možnou príčinou je nedostatok niektorých druhov vitamínov a minerálov, vrátane horčíka. Ten pomáha našim svalom uvoľniť sa a pripraviť telo na kvalitný spánok, ako aj „vypnúť“ mozog a upokojiť nervy. Horčík všeobecne pomáha predchádzať rôznym spánkovým poruchám.

2. Astma

Magnézium sa používa často pri liečbe vážnych prípadov astmy, pretože uvoľňuje kŕče dýchacích svalov. Aj keď netrpíte život ohrozujúcimi prejavmi astmy, môže nám pomôcť zlepšiť stav tohto ochorenia u dospelých i u detí. Je dokázané, že ľudia, ktorí prijímajú dostatok vitamínu C, E, betakaroténu, flavonoidov, selénu a horčíka, majú nižšie riziko astmatických prejavov.

3. Depresia

Depresia dnes postihuje veľké percento ľudí. Hoci sa za týmto ochorením skrývajú rôzne životné okolnosti, k lepšiemu zotaveniu môže prispieť zmena životosprávy aj dostatok horčíka. Je totiž dôležitý pre správne fungovanie mozgu a nervovej sústavy. Niektoré štúdie ukázali, že depresívni pacienti, ktorí užívali doporučené dávky horčíka, vykazovali výrazné zlepšenie stavu, dokonca podobné ako pri užívaní antidepresív.

4. Migrény

Bolieva vás často hlava až tak, že vás bolesť na nejaký čas vyradí z bežného života? Migrény nie sú ničím príjemným, ale trpí nimi veľké percento ľudí. Vedci potvrdzujú, že migrény a nízky obsah horčíka v organizme spolu súvisia a že je preto možné tento problém riešiť práve zvýšeným príjmom tohto dôležitého prvku.

5. Kŕče

Kŕče v nohách a v lýtkach sa môžu z času na čas objaviť u každého z nás. Vo zvýšenej miere nimi trpia napríklad ženy v období tehotenstva. Bežnou liečbou na tento problém býva práve magnézium, ktoré pomáha uvoľňovať svaly a predchádzať tak kŕčom. U tehotných žien môže nedostatok horčíka viesť dokonca k predčasnému pôrodu či potratu. Horčík sa taktiež odporúča ako súčasť liečby pri tzv. syndróme nepokojných nôh, ktorého prejavmi bývajú okrem iného i kŕče, tŕpnutie či mravenčenie v nohách.

Venujte horčíku zvýšenú pozornosť

Ak máte pocit, že ho v strave nemáte dostatok, alebo sa u vás vyskytujú niektoré z vyššie popísaných problémov, môžete siahnuť aj po vhodnom doplnku. Skupina prípravkov MAGNEX napríklad zahŕňa horčík vo viacerých formách – vo forme prášku, kapsúl či šumivých tabliet, ako aj v kombinácii s rôznymi inými prvkami. Tieto prípravky sú bežne dostupné v lekárni.

Najlepším doplnkom horčíka je ten, ktorý je jednoduchý a pohodlný na užívanie. Denná dávka prípravku Magnex je len 1-2 tablety v závislosti od produktu a pokrýva odporúčaný denný príjem 375 mg horčíka. Produkty Magnex sa preto jednoducho užívajú. Neobsahuje cukor, laktózu ani lepok a je vhodný aj pre vegánov.