MENU
zdravy-zivot

Aj bez lekára viete zistiť pár diagnóz, prezrite si svoje ústa

×

Súvisiace témy

Zdravý život

Aj bez lekára viete zistiť pár diagnóz, prezrite si svoje ústa

Páchne vám z úst? Zapaľujú sa kútiky? Bolí vás často čeľusť? Ústa sú dobrým diagnostickým nástrojom a môžu vám prezradiť viacero zdravotných problémov, o ktorých ani neviete, že ich máte.

Nemusíte byť ani lekár a skúsený diagnostik, aby ste odhalili niektoré zdravotné problémy podľa stavu vašich úst. Riešením je veľmi často len zmena stravovania, no niektoré problémy, na ktoré padne vaše podozrenie, by ste radšej mali prebrať s lekárom.

1. Červené kútiky hlásia nedostatok vitamínov

Zápaly kútikov a tiež začervenaný jazyk sú často sprievodným javom nedostatku živín, hlavne vitamínov skupiny B, najmä B12, okrem toho vitamínu C a tiež chýbajúceho železa. Tento stav môže byť spôsobený nejakou skrytou infekciou, napríklad s ložiskom pri niektorom zube, ale môže ísť aj o dôsledok užívania antibiotík či prejav, ktorý poznajú hlavne cukrovkári. Okrem liečby zapáleného miesta, zväčša antibakteriálnou aleno protikvasinkovou masťou, je dôležitá aj zmena jedálnička, aby sa pomer živín vo vašom tele opäť dostal do normálu.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor