MENU
zdravy-zivot

5 úžasných dôvodov, prečo jesť cibuľovú zeleninu každý deň! Už DVOJKA vás presvedčí

Cibuľa aj cesnak majú pevné miesto v kuchyni. Viete, ako ich správne pripraviť?

Súvisiace témy

Zdravý život

5 úžasných dôvodov, prečo jesť cibuľovú zeleninu každý deň! Už DVOJKA vás presvedčí

Je dobrá pre vaše srdce, bunky a imunitný systém. A má aj ďalšie významné bonusy pre zdravie, o ktorých ste doteraz možno nevedeli.

Na tanieri ju máme takmer každý deň, no len málo si uvedomujeme jej silu. Cibuľová zelenina je bežnou súčasťou našej kuchyne a jej obľuba stále rastie. Nielen klasická cibuľa a cesnak, existuje omnoho viac druhov, ktoré dodávajú jedlu nezameniteľnú chuť, vôňu, ale najmä zdravotné účinky. Červená, biela, žltá, lahodná aj jarná, ale tiež pálivá či korenistá - aj taká je cibuľová zelenina. Viete, prečo ju treba jesť každý deň?

Čítajte aj: Premeňte zásoby fazule či šošovice na perfektný koktail pre imunitu

Cibuľová zelenina má tisícročnú tradíciu. Jej liečivú silu potvrdilo tiež množstvo súčasných výskumov, ktoré jej pripisujú protirakovinové, protizápalové i ďalšie nemenej dôležité účinky. Cesnak, cibuľa, pór, šalotka či pažítka - zelenina z čeľade cesnakovitých - obsahujú množstvo účinných prírodných látok, ktoré sú dobré pre vaše srdce, bunky aj imunitný systém. Ich sila tkvie najmä v rôznych zlúčeninách síry, ktoré sa už niekoľko minút po požití dostávajú do krvi a začnú svoju ozdravnú misiu.

5 skvelých zdravotných prínosov cibuľovej zeleniny. Čítajte ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia