MENU
zdravy-zivot

Chcete zhodiť z brucha? Aj po štyridsiatke to môže byť hračka

Po štyridsiatke sa tuk v oblasti brucha ukladá ľahšie.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Chcete zhodiť z brucha? Aj po štyridsiatke to môže byť hračka

Zdá sa vám, že sa vám tuk s pribúdajúcim vekom ukladá na bruchu ľahšie? Niekedy si skutočne postačí len viac posvietiť na jedálny lístok. Čoho ubrať a čo pridať?

S pribúdajúcim vekom sa automaticky spomaľuje metabolizmus. Postupne sa ohlási menopauza a u žien sa zvyšuje sklon k ukladaniu prebytočného tuku na bruchu. Za týmto typom priberania sa skrýva aj úbytok estrogénu, avšak zvýšený počet mužských pohlavných hormónov. Určite sa oplatí vsadiť na zdravú životosprávu. Sú však skupiny potravín, na ktoré sa oplatí zamerať pozornosť.

Kombinujte

Pri príprave jedál vsaďte na dostatok bielkovín a vlákniny. Zdravá vláknina prispieva k pocitu sýtosti a znižuje chuť na maškrtenie. Navyše pomáha tráviacemu traktu k jeho bezchynej činnosti. Na vlákninu sú bohaté najmä strukoviny, ovos, zemiaky, ovocie i zelenina. Proteíny zase podporujú udržiavanie svalovej hmoty. Tá prirodzene ubúda, ak sa vám ju však podarí udržať, spálite pri rozličnej fyzickej aktivite viac kalórii. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor