MENU
zdravy-zivot

5 tipov na zdravé raňajky, ktoré vám pomôžu schudnúť

Zdravé a vyvážené raňajky sú základom úspešného dňa.
Zdravý život

5 tipov na zdravé raňajky, ktoré vám pomôžu schudnúť

Raňajky sú základom dňa. Je preto dôležité, aby obsahovali vyvážený podiel bielkovín, sacharidov a zdravých tukov. Inšpirujte sa 5 tipmi na kvalitné raňajky, ktoré vás zasýtia na celé dopoludnie.

Naštartujte celý váš deň správnymi raňajkami. Dôležité je, aby ste se najedli do hodiny od prebudenia, rovnako dôležité je, aby boli vaše raňajky vyvážené. Mali by obsahovať buelkoviny, kvalitné sacharidy, vlákninu a tuky. A zabúdať by ste nemali ani na dostatok tekutín. Čo by ste si teda mali dopriť k raňajkám?

Kaša 

Cereálne kaše sú v súčasnosti doslova hitom.Cereálne kaše sú v súčasnosti doslova hitom.
Cereálne kaše sú v súčasnosti doslova hitom.
Zdroj: Shutterstock

Dnes sú doslova raňajkovým hitom. Cereálne kaše uspokoja vašu chuť na sladké a sú skvelým zdrojom vlákniny. Ich ďalšou výhodou je, že udržia vašu hladinu cukru tak, aby ste nemali o chvíľu chuť na sladké či hlad. Nemusíte siahnuť len po ovsenej kaši, môžete vyskúšať ryžovú alebo pohánkovú. Zďaleka sa vyhnite instantným, ktoré obsahujú väčšinou zbytočne veľké množstvo cukru.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia